A USS Mustin, egy Arleigh Burke-osztályú romboló vette át a víz alatti járművet, a Fülöp-szigetek közelében, a Subic-öböltől mintegy 80 kilométerre északnyugatra. A kínai védelmi minisztérium bejelentése szerint „baráti megbeszélés” után adták vissza a járművet.
Washington, mint Cook bejelentette, tovább vizsgálja az incidens körülményeit. Hírek szerint a drónt egy szerződéses magántársaság üzemeltette, tudományos kutatáshoz gyűjtöttek adatokat. Hajójuk épp felszedett volna két drónt, amikor egy kínai hajó odaérkezett és az egyik mini-tengeralattjárót felszedte. Az incidens amerikai megítélés szerint a nemzetközi jog megsértésének minősült. Justin Higgins, a washingtoni külügyminisztérium ázsiai ügyekben illetékes szóvivője is ezt erősítette meg.
Az Obama-kormányzat a legkevésbé sem örült, amikor Donald Trump, a megválasztott elnök Twitter-üzenetben mondott véleményt az incidensről, ráadásul kínos helyesírási hibát tartalmazó szöveggel. Trump „példátlannak” minősítette a drón „ellopását”, s azt üzente a kínaiaknak, nyugodtan tartsák meg a drónt.
Peking Trump üzenete után néhány órával hozzájárult a távirányítású tengeralattjáró visszaadásához. A kínai külügyminisztérium szóvivője szerint a drón nem jelentett biztonsági kockázatot, ezért szolgáltatták vissza, kikérték ugyanakkor maguknak, hogy a megválasztott elnök „lopásnak” minősítette az esetet.