február;sportesemények;2016;visszapillantás;

2016-12-21 06:51:00

Infantino a FIFA élén

A korábbi évekhez hasonlóan a Népszava sportrovata ezúttal is elkészíti hónapokra lebontva idei visszatekintőjét. Összeállításunkban felidézzük a legemlékezetesebb, a sportrajongókat leginkább foglalkoztató eseményeket. Februárra emlékezünk.

A belgrádi futsal Európa-bajnoksággal kezdődött meg a hónap. Spanyolországnak sikerült visszahódítania az Európa-bajnoki trónt: az ibériaiak futsal válogatottja már-már könnyedén nyerte meg az Oroszország elleni döntőt Belgrádban, így hetedik alkalommal ért fel a kontinens csúcsára. A hispán alakulat 7-3-ra győzött. Kazahsztán végzett a harmadik helyen, amely Szerbiát verte 3-2-re.

A portugáliai Gondomarban rendezték meg asztaliteniszben az Európa Top 16 viadalt. Póta Georgina a negyeddöntőig jutott, itt azonban kikapott a török Hu Melektől. Ezután az 5-8. helyért játszhatott, s újabb vereség következett, az osztrák színekben versenyző Sofia Polcanova bizonyult jobbnak nála 4:2-re. A magyar játékos a negyeddöntő elvesztése után nem tudott felpörögni, s ugyan az első játszmát nagy csatában megnyerte, végül alulmaradt. Ezután a 7. helyért küzdhetett a magyar versenyző, aki hetedikként zárt, miután 4:3-ra legyőzte az ukrán Tetyana Bilenkót. A 32 éves Póta egyébként egy évvel korábban, a Bakuban megrendezett viadalon hatodik helyen zárt.

Magyarországon az amerikai futballnak, az NFL-nek komoly kultúrája alakult ki. Szurkolói csoportok sora jött létre. Ezért sokan itthon is élőben figyelték a történelmi, magyar idő szerint a reggeli órákban végződött 50. Super Bowlt, február 7-én. A Denver Broncos 24–10-re legyőzte a védelmek csatájában a Carolina Pantherst az NFL 2015–2016-os szezonjának döntőjében, így megnyerte a Super Bowlt félszázadik kiírását. A Denver így története harmadik bajnoki címét nyerte meg, az egyébiránt nem jól játszó szupersztár, Peyton Manning pedig a másodikat. A hat szereléssel két és fél sackkel és két fumble-lel záró Von Millert választották meg az 50. Super Bowl legértékesebb játékosának.

Nem sikerült a hatalmas bravúr a magyar jégkorong válogatottnak. Mivel Rich Chernomaz szövetségi kapitány együttese második helyen zárt a budapesti olimpiai selejtezőtornán, így nem lesz ott a 2018-as pjongcsangi téli játékokon. A torna zárófordulójában válogatottunk gól nélküli döntetlent követően szétlövéssel kikapott az addig szintén százszázalékos lengyel csapattól. A lengyelek ezzel még nem nyertek közvetlen részvételt, hanem egy újabb kvalifikációs tornán kellett megmérkőzniük.

A norvégiai Lillehammer adott otthont a II. téli ifjúsági olimpiai játékok viadalainak. 15 sportágban 70 versenyszámban osztottak érmeket. A versenyszámokat három helyszínen rendezték. Lillehammerben a biatlon, sífutás, bob, szánkó, szkeleton, alpesisí versenyeit, valamint síakrobatikából a krossz és a hódeszka slopestyle versenyszámát tartották meg. A városban lévő Stampesletta sportközpontban rendezték a curling- és jégkorongtornákat, az északi összetett és síugrás versenyeit, valamint síakrobatikában és a hódeszkában a félcső versenyszámokat. Hamarban a műkorcsolya- és jégtánc, továbbá a gyorskorcsolya versenyeire került sor, Gjövikben pedig a rövidpályás gyorskorcsolya versenyszámait rendezték.

A magyar fiatalok rövidpályás gyorskorcsolyázásban Jászapáti Petra (500 méter) révén egy ezüst-, míg Liu Shaoang (1000 méter) által egy bronzérmet nyertek egyéniben. „Minimum két egyéni éremért mentem ki, csalódott vagyok, hogy az egyik nem sikerült, bár nem rajtam múlt” – jelentette ki utóbb Liu Shaoang, akit elmondása szerint pengeproblémák akadályoztak meg a még jobb eredmény elérésében. Érmet ugyan nem szerzett a síző Szőllős Barna, mégis ő szolgáltatta a torna egyik legnagyobb meglepetését azzal, hogy a fiúk műlesikló számában a hetedik helyen végzett. Óriási bravúr ez, különösen ha tudjuk, a 62 fős mezőny Barna mögött végzett részében igazi sí nagyhatalmak versenyzői voltak. A csupán 18 éves fiatal az első helyezettől 2,62 másodperccel maradt el.

Fantasztikus eredményt ért el Miklós Edit a Garmisch-Partenkirchenben megrendezett lesiklóversenyen: a hetedik helyen ért célba. A versenyt az amerikai Lindsey Vonn nyerte meg. Még ugyanebben a hónapban pedig az MTK versenyzője 13. helyen végzett a női alpesisízők olaszországi Világkupa-állomásán, La Thuilében. A lesikló viadalt a svájci Lara Gut nyerte meg.

Visszatért a tavasz a magyar focipályákra. Na nem színvonal tekintetében, csak annak köszönhetően, hogy a 20. fordulóval folytatódtak a labdarúgó NB I küzdelmei február 13-án. A Ferencváros lényegében már ősszel eldöntötte az aranyérem sorsát, mivel 19 forduló után húsz pontot vert a többiekre. A folytatásban a Puskás Akadémiát fogadta. Még nagyon döcögős, idény eleji volt a forma, de Thomas Doll csapata így is vette az akadályt, s Ramírez, illetve Böde találatával 2-0-ra verte a felcsútiakat.

A labdarúgó Bajnokok Ligájában a nyolcaddöntők első mérkőzéseit játszották. A későbbi győztes, s már Zinédine Zidane-nal a kispadon ülő Real Madrid lényegében az első fordulóban eldöntötte a továbbjutás sorsát, miután idegenben 2-0-ra verte az AS Romát. Az Arsenal otthon kapott ki az FC Barcelonától 2-0-ra, az előző évi finalista Juventus pedig hazai környezetben ért el 2-2-es döntetlent a Bayern München ellen. A Paris Saint-Germainnak otthon sikerült legyűrnie a Chelsea-t, bár a 2-1-es eredmény izgalmas londoni visszavágót vetített előre.

S még egy fontos esemény történt labdarúgásban. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetségnek a hónap végén megrendezett tisztújításán végérvényesen véget ért a Sepp Blatter által fémjelzett korszak. A FIFA új elnökének honfitársát, a szintén svájci Gianni Infantinót választották meg.

Kézilabdában, a női EHF-bajnokok ligájában egy 1-es csoportból az FTC-Rail Cargo Hungaria a harmadik helyen jutott tovább, a Rosztov-Don és a Larvik HK előzte meg. A 2-es csoportban a Győri Audio ETO KC a második helyen végzett, csak jobb gólkülönbségével tudta megelőzni a 2015-ös BL győztes, a montenegrói Buducnost.