Az IS vállalta a felelősséget a vasárnapi terrorakcióért. A szervezet közleményében azt állította, hogy a kalifátus „egy hősies katonája” hajtotta végre a terrorakciót.
A török rendőrség azt gyanítja, hogy összefüggés van a mostani és a nyári, az Atatürk repülőtéren végrehajtott, 47 áldozatot követelő merénylet között – írta a Hürriyet. Feltételezések szerint a merénylő, aki a Boszporusznál található lokálban halomra lőtte az embereket, Kirgizisztánból vagy Üzbegisztánból származik.
Szakértők szerint vérbeli profi hajtotta végre a vérengzést, aki katonai kiképzést is kaphatott. „A merénylő határozott volt, hidegvérrel gyilkolt, tudta, mit csinál” – mondta a Hürriyetnek Abdullah Agar terrorellenes szakértő. Mint elmondta, igazi gyilkossal van dolga a hatóságoknak, aki minden valószínűség szerint már az isztambuli merényletet megelőzően is ölt embert.
Egyre több részlet derül ki a terrorakcióról. Miután a tettes belépett az éjszakai bárba, hét percen keresztül lőtt a tömegbe. A vérfürdő idején mintegy 600 személy tartózkodott itt, s legalább 180 lövést adott le – adta hírül a török média.
Binali Yildirim miniszterelnök nem adott egyértelmű támpontot arra, milyen irányban halad a nyomozás. A kormányfő „egy fegyveresről” tett említést, miközben szemtanúk legalább két terroristát véltek felfedezni. Feltételezések szerint a támadó azért hagyta a klubban fegyverét, hogy így elvegyülhessen a menekülő tömegben. Süleyman Soylu belügyminiszter szerint a fegyvert kabátja alatt tartotta, s valószínűleg gyorsan átöltözött, mielőtt elhagyta volna a helységet.
A halálos áldozatok közül 26 volt a külföldi. A legtöbben arab országokból, Szaúd-Arábiából, Marokkóból, Jordániából, Líbiából, Kuvaitból, Tunéziából, Szíriából származtak, de volt közöttük német, belga, izraeli, kanadai, orosz és indiai állampolgár is.
A Törökországban betiltott Kurd Munkáspárt (PKK) azt közölte, hogy semmi köze sincs a merénylethez. Elítélte a vérfürdőt az ENSZ Biztonsági Tanácsa, undorító tettnek nevezve azt.
A Hürriyet úgy tudja, hogy a török rendőrséghez és a titkosszolgálatokhoz is érkeztek olyan értesülések, amelyek szerint merénylet készül az új esztendő napján Törökországban. Decemberben a razziák során több feltételezett terroristát vettek őrizetbe. Lapértesülés szerint december 30-án az Egyesült Államok figyelmeztette készülő terrorakció lehetőségére Ankarát, ugyanakkor a Törökországba akkreditált amerikai nagykövetség azt közölte, nem volt tudomásuk készülő terrorakcióról.
A mai törökországi politikára jellemző a kormányhoz igencsak közel álló Sabah című napilap és két másik, szintén a kormányzat szócsövének számító lap, a Yeni Akit és a Türkiye Gazetesi kommentárja. Az újság nem kevesebbet állított, mely szerint az isztambuli merényletet „az Egyesült Államok, a Nyugat, a NATO és az Európai Unió” vezényelte le azzal a céllal, hogy „polgárháborút” idézzen elő Törökországban.
Az isztambuli merénylet azt mutatja, hogy Törökország 2017-ben is a nemzetközi terrorizmus középpontjában lesz. Jean-Francois Pérouse francia szakértő, aki 17 éve vezeti az anatóliai francia intézetet, a Libérationnak elmondta, a török vezetés is hibáztatható amiatt, hogy csak 2016-ban 19 véres merényletet hajtottak végre országszerte. A merényletek magas száma azonban elsődlegesen a nemzetközi helyzetre vezethető vissza.