bevándorlás;törvénymódosítás;AI;válsághelyzet;

2017-02-17 11:24:00

Amnesty International: nincs bevándorlási válsághelyzet

Az Amnesty International (AI) Magyarország szerint a határőrizeti eljárás szigorításával kapcsolatban az Országgyűlésnek benyújtott törvénymódosító csomag súlyosan ellentétes Magyarország nemzetközi jogi kötelezettségeivel és a magyar szabályozással is.

A civil szervezet pénteken az MTI-vel azt közölte: álláspontja szerint téves a kormány kiindulópontja, Magyarországon nincs bevándorlási válsághelyzet, alig érkeznek menedékkérők az országba - alig négyszáz menedékkérő tartózkodik az országban a februári adatok szerint -, az ellátásuk a rendelkezésre álló befogadóállomásokon megoldható lenne, és nincs szó arról, hogy a schengeni határ védelme további szigorításokat indokolna.

A tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet e heti meghosszabbítását arra használja a kormány, hogy azt a látszatot keltse, van mitől félniük a magyar állampolgároknak - értékelték, megjegyezve, veszélyesnek tartják, hogy a kormány "gumiszabályokra támaszkodva a rendkívüli jogrendet teszik általánossá, és a menekülők emberi jogait jogsértő módon korlátozzák".

Azt írták, a határőrizeti eljárás szigorításával kapcsolatos, kedden benyújtott törvénymódosító csomag értelmében minden, Magyarországon jogellenesen tartózkodó külföldit kikísérne a rendőrség a tranzitzóna elé, vagyis a háborúk és üldözés elől menekülőket gyakorlatilag kollektív kiutasítással távolítanák el az ország területéről, bármilyen eljárás nélkül, márpedig a csoportos kiutasítás alaptörvény-ellenes.

Hozzátették: a törvényjavaslat szerint amíg a kormány fenntartja a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet, a menedékkérők lényegében őrizetben lennének egészen a kérelmük jogerős elbírálásáig. Az AI álláspontja szerint viszont jogszerűtlen a tranzitzónákban, egyéni mérlegelés nélkül elrendelt őrizetbe vételi határozat és jogorvoslati lehetőség nélkül megvalósított folytatólagos fogva tartás.

Jelezték: a javaslat szerint semmilyen bírói fórum nem vizsgálja felül az őrizet jogszerűségét, ez pedig ellentétes azzal az évszázadok óta érvényes jogi alapelvvel, hogy egy ember személyes szabadságának elvonása, bebörtönzése csak bírói ellenőrzés mellett lehetséges.

Az AI szerint a javaslat figyelmen kívül hagyja az EU eljárási irányelvét, hogy tilos kizárólag azon az alapon fogva tartani valakit, mert menedéket kért, így idős, beteg emberek és kisgyermekes családok is őrizetbe kerülnének.

A civil szervezet különösen súlyosnak ítéli, hogy a 14-18 éves, kísérő nélküli kiskorúakat a javaslat kiveszi a gyermekvédelmi ellátórendszerből, "és megengedi, hogy őket is bezárják a konténerekbe". Úgy vélik, ezzel a bevándorlási státusuk és életkoruk miatt súlyosan diszkriminálják ezeket a gyerekeket, és megfosztják őket a gyermekeket megillető gondoskodástól, ami sérti a gyermekjogi egyezményt és a magyar alaptörvényt is.

Hozzátették, tavaly az ENSZ adatai szerint 1221 kísérő nélküli kiskorú menedékkérő érkezett Magyarországra. Szomorú és felháborító - fogalmaztak -, hogy "a jogalkotó kész akár ezres nagyságrendben is fogva tartani a családtagjaiktól elszakított kiskorúakat".