állami támogatás;tehetséggondozás;Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft.;Független Mentorhálózat;

2017-03-02 06:47:00

A szekértábor-logikán ma sem lehet túllépni

Százötven, majd négyszáz millió forintos állami támogatást kapott a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. (KMTG), amelynek első, pályakezdőket segítő projektje irodalmi. Protest akcióként megalakult a Független Mentorhálózat (FM), ahol fiatal irodalmárok és írók ingyen mentorálnak szintén a pályájuk elején tartó fiatalokat. A szekértábor-logikán ma sem lehet túllépni, a nagyobb baj, hogy a kultúrpolitika sem akar.

- A független jelző arra utal, hogy az Független Mentorhálózat állami támogatás nélkül végzi a munkáját és nem kötődik írószervezetekhez sem. Egy individuális és civil vállalásról van szó - nyilatkozta lapunknak Nemes Z. Márió, aki Ijjas Tamás költő, író ötlete nyomán kezdeményezte az FM megalakulását idén januárban. Az önkéntes mentorok egy éven át ingyen segítik egy fiatal tehetség irodalmi munkáját. Facebook-oldalukon közel 120 mentor szerepel és annyira sikeres volt az akció, hogy nemrég meghirdették a második pályázatot is. Nem titkolják, hogy így tiltakoznak a KMTG „központosított és államilag helyzetbe hozott működése ellen”. Elsősorban az aránytalanságot és a pénzek elosztásának átláthatatlanságot kifogásolják. Összehasonlításképpen: 2016-ban a teljes könyvszakma állami támogatása 700 millió forint volt, a négy országos írószervezet - Magyar Írószövetség, Szépírók Társasága, Fiatal Írók Szövetsége (FISZ) és a József Attila Kör (JAK) - összesen mintegy 110 millió forintból gazdálkodott. - A KMTG szakmai konszenzusokat, szervezeteket megkerülő megalapítása és működése a tehetséggondozás központosításával, illetve a fiatal irodalom erőforrásainak kisajátításával fenyeget. Ez sokakban ellenérzéseket keltett, ugyanakkor egyfajta tehetetlenségérzés is eluralkodott a szakmában. Az FM egyszerre szolgálja a tehetséggondozás ügyét és lehetőséget ad az irodalompolitikai, közéleti tiltakozásra - mondta Nemes Z.

Protestügy a mentorhálózat megalakulása Kabai Lóránt szerint is, aki a mentorhálózaton kívül már eddig is foglalkozott tehetséggondozással. Ezek után hogyan alakíthatja át a kortárs magyar irodalom térképét a KMTG-nek juttatott pénz? - Több írószervezet összefogott a KMTG-nek politikailag teljesen immorális, szakmailag minimum megkérdőjelezhető módon nyújtott, horribilisnek mondható támogatása ellen. Az más kérdés, hogy milyen szövegek születnek majd - mondta és hozzátette: nem attól válik jobbá az irodalmunk, hogy az állam sok pénzt fektet bele. Főleg ha csak egyetlen, friss alapítású, védhetetlen módon kivételezett „intézmény” jár ezzel jól, miközben a régebb óta működő írószervezeteket lassan kivéreztetik támogatásaik folyamatos megvágásával. Kabai egyébként több közérdekű adatigénylést is küldött a KMGT részére, a segítőkészséget minimálisnak sem mondaná, átláthatóságról pedig szerinte nem igazán beszélhetünk. - Az irodalom nem belterjesebb, mint bármely más szakma. A tömegigény kielégítése sosem szült még jó, minőségi szépirodalmat - reagált arra Kabai, hogy Orbán János Dénes, a KMGT Előretolt Helyőrség Íróakadémia szakmai vezetője korábban egy interjúban azt mondta: az adófizetők pénzén illik olyan irodalmat művelni, amiben az adófizető is örömét leli, ez a koncepciójuk a belterjes irodalommal szemben.

Orbán János Dénes (OJD), aki a 90-es években az erdélyi Előretolt Helyőrség körének egyik legeredetibb alkotójának számított, jelenleg a kormánypárti Magyar Idők kultúra rovatának vezetője erre a következő magyarázatot adta lapunknak: - A populáris irodalom szlogenjét már az Előretolt Helyőrség őskorszakában zászlónkra tűztük. Megtalálja benne a magáét az intellektuális feladványokra áhítozó bölcsész, kielégíti a művelt olvasók igényeit, és a szórakozást kereső átlagolvasó is megkapja, amit keres. Ritka kivétellel az összes klasszikusunk így írt a rendszerváltásig, csak azt követően kezdett elburjánzani az elvont irodalom, melyet csupán a szakemberek tudnak befogadni - mondta OJD, aki szerint az adófizető irodalomszeretőknek olcsó vagy akár ingyenes nyomtatott és elektronikus kiadványokkal is kedvezni kellene. Elmondása szerint örül az FM-nek, mert sokan így ébredtek rá, hogy nem a gyűlölködés a megoldás, hanem a konstruktív szerveződés. Viszont vannak kifogásai is: - Indulatból jött létre, nem higgadt tervezés útján, ezért kissé szervezetlennek tűnik. A listán több jeles író van, akiktől megtiszteltetés tanulni, de számos önjelölt kezdő is odatolakodott, köztük olyanok, akiknek kötetük sincs. Az FM tagjainak egy része jobban tenné, ha beiratkozna a másik részéhez, elnyerné azt a tudást, ami szükséges a tehetséggondozáshoz. Akik a nagy nevekhez bejutottak, szerencsések, de akik a tapasztalatlanokhoz kerültek, nagy hátrányból indulnak. Nem koncentráltak az esélyegyenlőségre, ami a KMTG esetében alapszabály - mondta és hozzátette: baj az is, hogy az FM nem magától és nem valami ellenében, 10-20 évvel ezelőtt indult el.

A KMTG pontosan 2015 végén alakult, a Nemzeti Vagyonkezelő tulajdonában van. Az államtól kapott pénzekből 30 alkotó, 10 mentor és 20 mentorált részesülhet anyagi támogatásban. - A 400 millió forintot az Előretolt Helyőrség Íróakadémia projektre kaptuk, így irodalomra kell költenünk. Már a kezdetekkor kijelentettük, hogy a távlati cél egy összművészeti tehetséggondozó intézmény fölépítése, de idén önálló projekt vagy szakosztály kialakítása más művészeti ágak számára még nem lesz. Az irodalom volt a legsürgősebb, mint a legszegényebb, legszervezetlenebb ágazat - mondta OJD. Kiadtak viszont egy Enumeráció című antológiát, amely viszont kereskedelmi forgalomban nem kapható. - Az antológia egy protokollkiadvány, a névjegykártyánk. Ajándékba szántuk a minket támogatóknak, valamint ellenlábasainknak, hogy lássák, nem tétlenkedünk - mondta és hozzátette: hamarosan eljön a közönségtalálkozók ideje is. A közösségi médiára - amely az FM szerveződésének helye - külön stratégiát alkotnak, amikor ott lesz az ideje, megjelennek. Addig nem vesznek részt a zajban - tette hozzá Orbán János Dénes.