Franciaország;elnökválasztás;Emmanuel Macron;orosz hackertámadás;

2017-03-31 07:31:00

Moszkva segíti Le Pent

Moszkva megpróbálja befolyásolni a francia elnökválasztási kampányt – figyelmeztetett az amerikai szenátus hírszerzési bizottságának elnöke. Februárban a szociálliberális jelölt, Emmanuel Macron is arra panaszkodott, hogy mozgalmának szervereit orosz hackerek támadták. Moszkva már korábban is tagadta az állítást, amint azt is, hogy a szélsőjobboldali jelölt, Marine Le Pen mellett akarna beavatkozni a választási hadjáratba.

Oroszország beavatkozik a francia elnökválasztási kampányba. Ezt állította Richard Burr amerikai szenátor, a szenátus hírszerzési bizottságának elnöke. A testület csütörtök óta vizsgálja Moszkvának az amerikai elnökválasztásban, illetve Donald Trump győzelmében játszott szerepét. Elmondta, a meghallgatás nemcsak azt a célt szolgálja, hogy e kérdésben jobban informálják az amerikai közvéleményt, hanem azt is, hogy az egész világot átfogóan tájékoztassák. „Úgy vélem, teljesen reális az a kijelentés, amelyet mindenki gyanít, nevezetesen, hogy az oroszok aktív szerepet játszanak a francia elnökválasztásban. Meglátásom szerint a mi felelősségünk is az, hogy e tekintetben a világ más részével is megosszuk, ami e téren történik” – fejtette ki a szenátor.

Az orosz befolyás a francia kampányban amiatt is időszerű, mert múlt pénteken Vlagyimir Putyin orosz elnök is fogadta hivatalában a moszkvai látogatáson járt Marine Le Pent, a jobboldali radikális Nemzeti Front (FN) elnökét. A diplomáciában teljesen szokatlan, hogy néhány héttel egy sorsdöntő voksolás előtt fogadjon állam- vagy kormányfő egy ellenzéki jelöltet. Az orosz elnök azonban azt állította, ez nem azt jelenti, hogy állást kívánna foglalni a francia elnökválasztásban. Marine Le Pen többször kiállt a francia-orosz viszony jelentős javítása mellett, s néhány éve több millió eurós hitelt kapott egy Oroszországban bejegyzett pénzintézettől.

Párizs is tisztában van azzal, hogy a Kreml kísérletet tehet az elnökválasztás befolyásolására. Francois Hollande francia elnök március elsején elrendelte: minden eszközzel akadályozzák meg az elnökválasztással szembeni kiber-fenyegetéseket. A francia diplomácia is többször hívta fel a figyelmet az orosz befolyásolási kísérletekre. Bruno Le Roux belügyminiszter azt közölte, „minden jelöltet” fenyegethet kibertámadás, Jean-Marc Ayrault külügyminiszter pedig kifejtette, hazája keményen fellép minden az elnökválasztás befolyásolására tett kísérlet ellen. Az ügy előzménye, hogy februárban a szociálliberális jelölt, Emmanuel Macron azt közölte, orosz hackerek intéztek támadást kampánya ellen. A választási hadjáratát irányító En marche mozgalom gépein kutakodtak, méghozzá több ezer alkalommal. A mozgalom főtitkára, Richard Ferrand is úgy véli, hogy Oroszország állt az akció mögött. Macron arra is panaszkodott, hogy orosz álhírek célpontjává vált. A Russia Today hírtelevízió és a Szpuntyik nevű internetes portál naponta közölnek róla olyan információkat, amelyek nem felelnek meg a valóságnak. Egy ízben a Szputnyik azt írta róla, hogy „az amerikai bankrendszer ügynöke”. A Kreml tagadta, hogy bármilyen módon befolyásolta volna a francia kampányt. Az elnökválasztás első fordulóját április 23-án rendezik meg.

James Comey, az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója március 20-án megerősítette, hónapok óta nyomoznak abban az ügyben, hogy Oroszország mennyire befolyásolta a tavaly novemberi amerikai elnökválasztást, s vizsgálják azt is, milyen együttműködés lehetett Trump csapata és az orosz kormányzat között.