Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány;TAO-pénzek;

- Tovább titkolná a tao-pénzeket a felcsúti alapítvány

A Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány a Kúriához fordult a Székesfehérvári Törvényszék és a Fővárosi Ítélőtábla döntése ellen, amely a 2013-2015 közötti TAO-s pályázatokhoz kapcsolódó adatok kiadására kötelezte. Az alapítvány közleménye szerint a TAO-pénzt továbbra sem tartják közpénznek. Úgy vélik, amíg a felfüggesztés iránti kérelmet a Kúria nem utasítja el, addig jogszerűen tartják vissza az adatokat. 

Az alapítvány közleményében arra reagált, hogy a Demokratikus Koalíció szerdán bejelentette, közérdekű adattal való visszaélés miatt feljelentik a szervezetet, miután az szerintük nem tett eleget a bíróság által megítélt adatszolgáltatási kötelezettségének.

"A Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány a Székesfehérvári Törvényszék és a Fővárosi Ítélőtábla döntése ellen, amely a 2013-2015 közötti tao-s pályázatokhoz kapcsolódó adatok kiadására kötelezte, felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő a Kúriához" - írta az alapítvány, megjegyezve, hogy "kérelmében az ítélet felülvizsgálatát kérte és a jogerős döntés végrehajtásának felfüggesztését". 

Az alapítvány szerint amíg a felfüggesztés iránti kérelmet a Kúria nem utasítja el, addig jogszerűen tartja vissza az adatokat. "A törvényszéken és az ítélőtáblán egymásnak ellentmondó ítéleti indokolások születtek, az ítélőtábla helyesen kimondta, hogy a tao nem közpénz, a törvényszék ezt nem így ítélte meg, ezért is indokolt az alapítvány részéről a felülvizsgálat. A felfüggesztés tárgyában hozott esetleges elutasító Kúriai döntésig az Alapítvány nem valósít meg közérdekű adattal visszaélést" - zárul a közlemény.

Noha az Igazságügyi Minisztérium meghívott néhány civil szervezetet az elnevezése szerint a "külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról" szóló törvény egyeztetésére, ám a gesztus komolytalanságát jelezhette, hogy a minden szempontból elfogadhatatlan törvényjavaslat parlamenti vitája egy nappal a minisztériumi tárgyalás előtt megkezdődött. A civilek álláspontja a találkozó után is változatlan: nem tartják vitaalapnak, így elutasítják a törvényjavaslatot. Az Orbán-kormány tiltja, esetleg tűri, de támogatni már végképp nem hajlandó azokat a civil szervezeteket, amelyektől nem remélhet politikai ellenszolgáltatást. A kifacsart fideszes logika szerint az is bűnnek számít, ha egy emberi jogi szerveződés - függetlenségének védelmében - egyetlen fillért sem fogad el a hatalomtól.