Japán;atomerőmű;atomenergia;stresszteszt;Abe Sinzo;

2017-05-26 07:33:00

Japán lassan tér vissza az atomenergiához

A japán nukleáris hatóság e hét elején két újabb reaktor újraindítását hagyta jóvá, megállapítva, hogy azok megfelelnek a Fukusima Daiicsi atomerőmű katasztrófája után bevezetett, szigorú biztonsági előírásoknak. A Kansai Electric Company (KEPCO) energiaszolgáltató cég által működtetett Oi atomerőmű 3. és 4. reaktorát várhatóan idén ősszel állítják működésbe – jelentette a Kyodo hírügynökség. Ezzel már 12-re emelkedett a nukleáris stresszteszten megfelelt reaktorok száma, összesen hat atomerőműben.

Az Oi erőmű két reaktorát csak akkor lehet beindítani, ha Fukui prefektúra helyi kormányzata is jóváhagyja, s további helyszíni biztonsági ellenőrzéseken is megfelelőnek ítélik azokat az illetékesek. A két reaktort már 2014-ben megpróbálták üzembe helyezni, de akkor egy helyi bíróság még nem találta megfelelőnek a biztonsági intézkedéseket. A környékbeli lakosság ezúttal is perel, az emberek aggódnak.

A KEPCO e héten indította újra a Takahama atomerőmű 4. reaktorát, ugyancsak Fukui prefektúrában. A takahamai 3. és 4. reaktor működését 2015 januárjában 29 helyi lakos bíróságon támadta meg. Az illetékes bíró több meghallgatás után a két reaktor leállítása mellett döntött. A 3. számú reaktort tavaly januárban ugyan újraindították, de csak február végéig működött, amikor generátorhiba miatt automatikusan leállt, s ennek nyomán mindkét reaktor parkolópályára került. Az üzemeltető kénytelen volt eltávolítani és hűtőtárolóba helyezni a nukleáris fűtőelemeket. A KEPCO fellebbezését végül az oszakai fellebbviteli bíróság elfogadta, mondván: az alsóbb bíróság ítélete „irracionális” volt. Így a reaktivált 4. reaktor május 22. óta ismét áramot termel, s június elején a 3. blokkot is újra üzembe helyezik.

A 2011-es, 9-es erősségű földrengést és cunamit követően történt fukusimai nukleáris katasztrófa az 1986-os csernobili tragédia óta a legsúlyosabb atomerőmű-baleset volt, amely után Japán valamennyi atomerőművét leállították. Korábban a Felkelő Nap országa energiaszükségletének mintegy 30 százalékát ezek biztosították. Az 50 nukleáris reaktor közül jelenleg a Kjusu szigetén található Szendaj atomerőmű 1. és 2. reaktora, a Sikoku energiaszolgáltató Ikata erőművének 3. reaktora, illetve az egyik takahamai blokk működik, s október közepén léphet működésbe Oi két reaktora. További 19 reaktor esetében kérelmezték az újraindítást. Áprilisban döntöttek öt régebbi reaktor leszereléséről.

A takahamai atomerőmű kapujánál május elején mintegy több százan tüntettek. „Ahol olyan gyakoriak a földrengések, mint Japánban, nincs szükség nukleáris erőművek működtetésére”, illetve „Ellenezzük az újraindítást!” feliratokkal vonultak fel a helybeliek, s a Mainichi Shimbun című lap jelentése szerint tiltakozó levelet adtak át a KEPCO képviselőjének.

Abe Sinzo kormányfő idén, a fukusimai katasztrófa évfordulója előtt megerősítette, Japán nem mondhat le a nukleáris energiáról, de elsődlegesnek tekinti a biztonságot. Jelenleg a villamosáram-termelésből alig 1 százalékos részesedést képvisel az atomenergia, míg 40 százalékot gázüzemű, 33 százalékot szén-, 10 százalékot kőolajfűtésű erőművek állítják elő, 16 százalék a megújuló energiaforrások aránya. Az Abe-kormány tervei szerint a 2017-es pénzügyi év végére már 19 reaktorblokk termelne áramot, s az atomenergia-termelést fokozatosan a 2011 előtti szint 40 százalékára emelnék.