Tegnap ellentmondásos információkhoz jutottunk a reggel 8-kor indult kondenzációskazán-pályázat kapcsán. A 3,5 milliárd forint keretösszegű kiírás szerint az állam az ilyen készülékek cseréjére – a hozzá kapcsolódó esetleges járulékos költségekkel együtt – 40 százalékos, illetve lakásonként legfeljebb 700 ezer forint vissza nem térítendő támogatást nyújt. A Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) Nonprofit Kft. délutáni közlése szerint a „keretösszeget perceken belül túligényelték”. Ez a korábbi évek tapasztalatai alapján a legkevésbé se lenne meglepő. Mindazonáltal a kiírás szerint az illetékes Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak (NFM) a forrás túljegyzésére azonnal írásban kötelessége figyelmeztetni. Ilyen közlemény azonban tegnapi lapzártánkig nem jelent meg.
A legutóbbi hasonló kiírás során, 2014 végén néhány óra alatt kifogyott a keret, amiről az NFM közleményekben emlékezett meg. Ez némi túljegyzést is lehetővé tett: a szabályok szerint ugyanis a lemerülést követően még 24 órán át be kell fogadniuk a jelentkezőket. (Akkor térségenként külön-külön időpontokban nyílt meg az online kapu, most viszont országosan egyszerre - térségenként elkülönített keretekkel.)
Az érintett felhasználók erőteljes szavakkal jellemzik tapasztalataikat. Az energiahatékonysági tanácsadással, pályázatok lebonyolításával foglalkozó Projectdoctor Kft. Facebook-oldalán közzétett tapasztalatok szerint 8:00-kor a honlap megnyitása nehézségekbe ütközött. A rendszer ezután is „erősen döcögött”, de míg 8:01-kor a 248-as „sorszámot” sikerült megcsípni, egy 8:05-kor kattintónak már csak a 31 ezer 50-es jutott. Ha ezt valóban sorszámnak tekintjük, akkor a jelentkezők öt percen belül közel 22 milliárdos igényt támasztottak, ami az 5-10 ezer jelentkezőre szabott 3,5 milliárdos keret több mint hatszorosa. Ezen az íven továbbhaladva 24-48 óra alatt a lejegyzett összeg akár százmilliárdra is rúghatott. Czabarka Mihály Projecdoctor-ügyvezető megkeresésünkre megerősítette az általuk tapasztaltakat, hozzátéve, a kiadott kódokat egy fajta sorszámokként értelmezték. (Más hivatásos pályázók a kódokból reggel 10 ezres, délután pedig már 80 ezres jelentkezőszámra következtettek.)
Konkrét kérdésünkre viszont Szalai Gabriella MEHI-ügyvezető és Czabarka Mihály már óvatosabban fogalmaztak. Eszerint a keret kimerülésére a ráutaló számos jelből következtettek, ilyen konkrét adat nem állt rendelkezésükre.
Érdeklődésünkre az ügy kapcsán az NFM-nél annak közlésére szorítkoztak, hogy valóban nem tettek közzé üzenetet a keretkimerülésről, pedig ez csak akkortól tekinthető ténynek.
Az ingyenes kazánpénzért így tehát minden jel szerint még ma is le lehet hajolni.