óceán;felmelegedés;vízszint;Grönland;

Illusztráció: Thinkstock

- Drámaian nő az óceánok vízszintje

Az óceánok vízszintje 50 százalékkal gyorsabban emelkedett 2014-ben, mint 1993-ban – állapította meg a Nature Climate Change kéthavonta megjelenő folyóiratban tegnap közzétett friss jelentés. 

A kutatók szerint Grönland jégtakarójának olvadása 25 százalékkal járul hozzá az emelkedéshez, míg húsz évvel korábban csupán 5 százalékban volt felelős a vízszint növekedéséért.

Drámai következményei lehetnek az ugrásszerű növekedésnek, amely jóval nagyobb, mint a kutatók akárcsak néhány évvel korábban is prognosztizálták. Többszáz millió ember kerülhet veszélybe világszerte, nem csupán néhány kis szigetállam válik lakhatatlanná, hanem jelentős tengerparti városokat is fenyeget az óceánok vízszintjének emelkedése.

A kutatás eredményei azért fontosak, mivel az ENSZ kormányközi klímaváltozási tesületének (IPCC) előrejelzése az évszázad végére 60-90 centiméteres vízszintnövekedést jósol, csakhogy a növekedési ütemet állandónak veszi, márpedig az adatok mást mutatnak – magyarázta az Oxford Egyetem oceanografus professzora, Peter Waldhams az AFP jelentése szerint. Grönland jégtakarója – ha elolvadna - önmagában 7 méterrel emelné meg a vízszintet, s egy ponton túl az olvadás visszafordíthatatlanná válna. „A legtöbb kutató úgy véli, a század végére meghaladja az 1 métert az óceánok vízszintjének emelkedése” – mondta Waldham.

Ha életbe lép a washingtoni szenátusban kidolgozott egészségbiztosítási törvény, 22 millió amerikai veszíti el biztosítását a következő évtizedben – erre a következtetésre jutott a kongresszus költségvetési hivatala (CBO).