A nagy létszámú küldöttségéhez képest szinte csöndben érkezett meg vasárnap Budapestre az egyiptomi elnök, Abdel-Fattáh esz-Szíszi. Az egyiptomi elnök elvileg kedden a három visegrádi állam - Lengyelország, Csehország és Szlovákia – miniszterelnökével fog Budapesten tárgyalni „biztonsági kérdésekről illetve a gazdasági együttműködés témája" is napirenden lesz- írta meg az MTI. Ugyanakkor a kormany.hu-n a látogatásról szóló angol nyelvű kommüniké rendre azt hangsúlyozza, hogy esz-Szíszi Simicskó István hadügyminiszterrel tárgyal „védelmi és katonai ügyekről."
Furcsa mód a két államférfi találkozójakor egy időre leállt az eseményt élőben közvetítő kormany.hu is.
Esz-Szíszi parlamenti fogadásán Orbán Viktor miniszterelnök - az egyiptomi államfő társaságában - azt hangoztatta: Egyiptom nemcsak egy közeli ország, hanem "politikai értelemben a szomszédunk", annak a térségnek a meghatározó állama ugyanis, amely "hatást gyakorol a mi életünkre".
Mint ismeretes, Esz-Szíszi Egyiptomában jelenleg mindennapos az emberi jogok igen súlyos megsértése. A tábornok hatalomra kerülése óta a hatóságok tömeges letartoztatásokkal, perekkel, kínzásokkal nyomják el a politikailag másképp gondolkodókat, a hatalom befolyása alá tartozó bíróságok pedig futószalagon szállítják a legsúlyosabb ítéleteket is.
Orbán szerint a Földközi-tenger túlsó oldala "az európai történelem része", ami ott történik, annak előbb-utóbb itt is érződik a hatása, sőt mára már a technológia fejlődése miatt azt mondhatni: "ami ott történik a hét elején, az a hét végén már hatást gyakorol Európa közbiztonságára, az európai élet minőségére és Európa stabilitására" - fejtette ki Orbán, hozzátéve: Egyiptom terrorizmus elleni harcának sikere egyben az európai nyugalom és béke előfeltétele is.
"Úgy tekintünk Egyiptomra, mint amely a stabilitás iránti elkötelezettségével Magyarországot is és Európát is védi, ezért a szellemi természetű barátságon túl nekünk érdekünk is az önök sikere" - mondta a miniszterelnök Abdel-Fattáh esz-Szíszinek.
„Amikor a magyarok más országokra tekintenek, elsősorban azt vizsgálják, hogy azok "mennyire szerelmesek a saját függetlenségükbe", hiszen a magyar történelem is a szuverenitásért folytatott küzdelmek sorozata - fogalmazott Orbán Viktor, hangsúlyozva: így amikor olyan országból érkezik vezető Budapestre - ilyen Abdel-Fattáh esz-Szíszi is -, amely e logika mentén próbálja újjáépíteni saját nemzetét, "belőlünk mindig tiszteletet vált ki, az ilyen látogatót különösen értékes vendégnek tekintjük".
A miniszterelnök továbbá köszönetet mondott Abdel-Fattáh esz-Szíszinek azért, hogy a közel-keleti keresztények védelmének ügyében elkötelezett és példamutató politikát folytat.
(Az Amnesty International szerint ez konkrétan nem igaz: Egyiptomban a hatalom rendre fellép a kopt keresztényekkel szemben is. )
Abdel-Fattáh esz-Szíszi nyilatkozatában kiemelte: az egyiptomi nép meg van győződve a stabilitás szükségességéről és kész megfizetni ennek az árát. Mint mondta, az egyiptomi nép a terrorizmus elleni harcot és a jelentős gazdasági intézkedéseket is kész vállalni a stabilitás érdekében. Kifejtette: nem Egyiptom vezetése harcol a terrorizmus ellen, hanem a nép, amely elutasítja a szélsőséges szervezetek eszméit, hiszen azok ellentmondanak mindannak, amiben a nép hisz. Az egyiptomiak törekednek a változásra, ezért a szigorú gazdasági intézkedéseket is vállalták, amelyeket sok más ország nem bírt volna el, de az egyiptomi emberek elfogadták azokat, mert biztosak a stabilitás jelentőségében – magyarázta.
Az egyiptomi államfő kiemelte: a kétoldalú politikai kapcsolatok mindig erősek voltak, és ez jó alap a gazdasági együttműködéshez. Az elmúlt években jelentős fejlődést értek el a kapcsolatépítésben, és a folyamatos együttműködés a miniszterelnökkel magasabb szintre emeli a kapcsolatokat – értékelt.