Műsormagazin;liget;azbeszt;

NAGYON SOK AZ ELLENTMONDÁS - Szabadon hordja a szél a port,
amely azbesztet is tartalmazhat ( A szerző felvétele)

- Ligeti veszedelem

„A Petőfi Csarnok azbesztmentesítése szakszerűen, biztonságosan, a jogszabályoknak megfelelően zajlott le, az sem a park használóira, sem pedig a környéken élők számára nem jelentett semmilyen egészségügyi kockázatot.” Ezzel, a tavaszi közleményéből másolt mondattal kezdődik a Városliget Zrt. tegnapi, az azbeszttel szennyezett munkaterületről szóló cikkünkre írt reakciója.

Mint arról korábban írtunk, egy laboratóriumi mérés is igazolja már, hogy azbeszt tartalmú veszélyes hulladék maradt a Pető Csarnok bontási területén. A ligetvédők vizsgáltatták be a bontási területen talált csődarabot, amely az elemzés szerint 12 százalék fehér- és 2-4 százalék kék azbesztet tartalmaz. Mindkettő fokozottan veszélyes az emberi szervezetre, a légutakban okoz visszafordíthatatlan károsodást.

„A hivatkozott azbesztcement tartalmú elemet a tiltakozók állítása szerint a Petőfi Csarnok bontási területén találták. Ennek kapcsán azonban kiemelten fontos megjegyezni, hogy az érintett területen még nem fejeződtek be a bontási munkálatok. Az a tény, hogy az épület egykor látható része eltűnt, nem jelenti a bontási folyamat végét." – tette hozzá most a Városliget Zrt., amely ezzel ellentmondott saját magának, hiszen közleménye elején már befejezettként írt a munkáról azt állítva, hogy a terület "azbesztmentesítése szakszerűen, biztonságosan, a jogszabályoknak megfelelően zajlott le".

Ellentmondásosnak tűnik az is, hogy a közlemény szerint a feladattal megbízott projektcég az azbeszt jelenlétét nem tagadja, viszont állítja, az azbesztmentesítésről teljes körű dokumentáció áll rendelkezésérre. Az azbesztet „a VS Construction Kft. a vonatkozó jogszabályi követelményeknek és a szigorú biztonsági előírásoknak megfelelően kibontotta, előkészítette a hulladék-lerakóhelyre történő elszállításra, ami később megtörtént. A folyamatot a kivitelezők teljes körűen dokumentálták.”

A Városliget Zrt. közleményében nem kérdőjelezte meg a labor vizsgálati eredményét, ezért is furcsa, hogy ha – állítása szerint – szabályszerűen elvégezték a mentesítést, akkor hogyan lehet azbeszt tartalmú anyag a bontási területen. A ligetvédők közlése szerint a munkaterület ugyan elzárt, de a kapuja tárva-nyitva, az azbesztet is tartalmazható port szabadon hordja a szél. Csupán egy biztonsági őr maradt, munkavégzés hetek óta nem történik, már nincs mit bontani, mindössze egy melléképület fele maradt.

A labor mérése nem meglepő, áprilisban lapunk számolt be elsőként arról, hogy a Petőfi Csarnok hulladékát Dunakeszi és Göd határába vitték egy veszélyes hulladék lerakásra engedéllyel nem rendelkező lerakóba. A környékén mezőgazdasági területek, kiskertek és egy föld alatti ivóvíz tározó található. Helyszíni, fotósorozattal megörökített szemlénken több azbeszt tartalmú építőanyag-maradványt illetve darált azbesztes anyagot azonosítottunk.

Szintén a Népszava adta közre a Drycon Hungary Kft. labor tavaly ősszel készített felmérését, amely több azbeszt tartalmú anyagot azonosított a bontás alatt álló Petőfi Csarnoknál. Ezek „a bontás során, kiporzásukkal potenciális veszélyforrást jelentenek a munkát végzőkre és a közelben tartózkodókra" – figyelmeztetett az azbesztmentesítő cég.

Aggódik a kancelláriaminiszter is

Lázár János, a Miniszterelnökség vezetője a tegnapi kormányinfón bejelentette: utasította a fővárosi kormányhivatalt, hogy vizsgálja meg, valóban maradt-e azbeszttartalmú hulladék a Petőfi Csarnok bontási területén.

Invázió nincs, de a fővárosi kórházban talált rágcsáló esete afféle vészjelzés: hosszú évek után újra nőtt a fertőzéseket terjesztő állatok száma.