Putyin;Debreceni Egyetem;díszpolgárság;

2017-09-21 07:05:00

Raporton a Putyin-ellenesek

Aligha lesz baráti hangulatú az a beszélgetés, ahová az orosz elnök egyetemi kitüntetése miatt tiltakozókat rendelték. Az intézmény vezetése ugyanis "fideszes sasfészekké vált".

Fogalmuk sincs, milyen légkörű megbeszélésre számítsanak, de nincs vesztenivalójuk, nem hátrálnak meg, a szakmai presztízsük a legfontosabb – ezt mondták lapunknak oktatók, akiket ma reggelre rapportra hívott a Debreceni Egyetem (DE) vezetése, amiért elhatárolódtak attól, hogy Vlagyimir Putyinnak díszpolgári címet adományoz az egyetem. Sok illúziójuk nem lehet a „,megbeszélés” hangvételéről, az elmúlt négy évben ugyanis gyakorlatilag lecserélődött és "fideszes sasfészekké vált" az ország egyik legnagyobb felsőoktatási intézményének vezetése. Kósa Lajos akkori polgármester előbb Debrecent „holdingosította”, vagyis az önkormányzati tulajdonban lévő cégeket egyetlen cégcsoport, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. alá szervezte ki, majd a holding vezetői az egyetemen is átvették a hatalmat. Egyikük, Bács Zoltán a DE kancellárja lett, a holding korábbi elnök-vezérigazgatója, Mészáros József egy neki kreált kabinetfőnök-főigazgatói posztot kapott, Kotosmann Zoltán, a holding igazgatósági tagja pedig az egyetemi Konzisztóriumba került – írta nemrég a Magyar Narancs. Az egyetem kommunikációs főnöke a fideszes kötődésű helyi televízió korábbi hírigazgatója, M. Tóth Ildikó lett, Pósán László fideszes parlamenti képviselő a történelem tanszéken oktat, felesége, Pósánné Rácz Annamária pedig oktatási igazgató.

Debrecenben helyi ellenzéki politikusok a Népszavának azt mondták: az egyetemnek több, mint kétszer akkora a költségvetése – évi 130 milliárd forint –, mint magának a városnak. Szavaik szerint nem lehet véletlen, hogy épp három debreceni fideszes képviselő, Kósa Lajos, Pósán László és Halász János bábáskodott a hajdúsági városban csak „lex Debreceni Egyetem” néven nevezett törvény megszületése felett. Ez lehetővé teszi, hogy orvosképzéssel foglalkozó egyetemek kórházakat integráljanak. Így került a DE fennhatósága alá a korábban városi és megyei fenntartásban működő, és súlyos adóssággal küzdő Kenézy Kórház Kft. is – sokak szerint ezt az adósságot a hatalmas egyetemi büdzsében már szépen eltüntethetik.

– Sokan csendben vannak. Mások megmagyarázzák, miért nem nyilvánítanak véleményt. Néhányan nyíltan bevallják, hogy gyávák, nem mernek szembeszállni a vezetéssel. S akadnak jó páran, akiknek elegük van, s ezt immár tetteikkel is vállalják – így összegezte az Egyetem egyik oktatója, milyen légkör uralkodik most az ország egyik legnagyobb felsőoktatási intézményében, amely arra készül, hogy díszpolgári címet adományozzon Putyinnak. E döntéstől – mint arról többször írtunk – előbb az Alkotmányjogi, majd a Szervetlen és Analitikai Kémiai, az Analízis és a Fizikai Kémiai tanszék is elhatárolódott. „Az autokraták magasztalása elfogadhatatlan számunkra, mindennel ellenkezik, amit az egyetemi szakmai munkánk során képviselünk.” – írták. Szilvássy Zoltán rektor – akit 2013-ban a szenátus akarata és döntése ellenére nevezett ki Balog Zoltán miniszter – a debreceni tévében korábban "néhány szerencsétlen, világtalan, tehetetlen balfácán hecckampányának" nevezte a tiltakozást. Az Együtt támogatásáról és szolidaritásáról biztosította a mára behívatott tanszékek munkatársait, s közölték: ha igénylik, számíthatnak a párt jogászainak segítségére.