labdarúgás;VB-selejtező;Svájc-Magyarország;

2017-10-08 00:39:00

Bázeli zűrzavar - Ötöt kaptak a magyarok Svájcban

Magyarország labdarúgó-válogatottja több egyéni hibát vétve sima, 5-2-es vereséget szenvedett Svájctól szombat este Bázelben, a világbajnoki-selejtezők kilencedik fordulójában.

A találkozó egyik „legizgalmasabb” kérdésére már az első labdaérintést megelőzően megérkezett a válasz.

Noha – nehezen érthető módon – Bernd Storck szövetségi kapitány a csapatkapitány személyére irányuló korábbi érdeklődés ellenére is makacsul titkolta, a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) Twitter-oldalán a kezdőrúgás előtt egy órával megjelent fotó leleplezte a „titkot”: a sárga lapjai miatt eltiltott „cséká”, Dzsudzsák Balázs helyett ezúttal Kádár Tamás viselhette a szalagot.

A selejtezősorozatban előzőleg nyolcból nyolc alkalommal három pontot gyűjtő vendéglátót ez a kérdés nyilvánvalóan nem gyötörte, Svájc nemzeti csapatának szeme előtt egyetlen cél lebegett: Oroszország. A vb-kvalifikációért a szombati játéknapon Andorrában szereplő Portugáliával versengő svájciak kedden Lisszabonban zárják a sorozatot, a nagy rangadó előtt pedig számukra kulcskérdés volt, hogy a vb-szereplést garantáló első helyezéssel együtt megőrizzék előnyüket.

Az ehhez szükséges lépéseket pedig – amint az várható volt – egészen korán megtették. Néhány szélen vezetett támadás után ugyanis hiába tűnhetett úgy, hogy a magyarok – köztük a címeres mezben meglepetésre kezdőként debütáló DVTK-csatár, Ugrai Roland – tartják a lépést a svájciakkal, a reménykedés az első kapitális hibáig tartott: a 18. percben egy ártalmatlannak tűnő hazaadás után az elbotló Gulácsi Péter „ajándékozta” a labdát Granit Xhakának, aki köszönte szépen, s megszerezte a vezetést a vendéglátónak (1-0).

Gulácsi még ki sem mérgelődhette magát igazán, máris kénytelen volt ismét a hálóba nyúlni a labdáért, miután a 20. percben Fabian Frei tizenhat méterről megcélzott lövése – Bese Barnabás lábát súrolva – is átment a gólvonalon (2-0). Eldőlt…

A magyar válogatott megpróbáltatásainak ezzel azonban nem volt vége. Storck sérülés miatt a 32. percben kénytelen volt Lang Ádámra cserélni Besét, a játékrész vége előtt pedig Svájc megszerezte harmadikat is Steven Zuber révén.

Miközben a pályaválasztó gyakorlatilag alig megizzadva, 45 perc után biztosította az áhított kilencedik sikert, a svájciakért szorítók inkább már Andorrára figyeltek, ahol a Cristiano Ronaldo nélkül kezdő portugálok 0-0-ra álltak a térfélcsere pillanatában. Biztos, ami biztos alapon a remek formában futballozó Zuber és a formán kívül védő Gulácsi tovább mélyítette a magyar válságot a 49. minutumban, amikor egy 20 méterről eleresztett lövés után már 4-0 állt az eredményközlőn.

Noha Guzmics Richárd egy szöglet után szépített az 58. percben (4-1), Gulácsi pedig néhány bravúrt is bemutatott, a játék képe alapján szó sem lehetett felzárkózásról. Sőt: a lefújás előtt 7 perccel Stephan Lichtsteiner visszaállította a négygólos differenciát (5-1), miközben a helyi műsorközlő nem győzte figyelmeztetni a vendégszurkolókat, hogy viselkedjenek. A magyar szempontból keserű este legalább Ugrai számára kellemes emlék maradhat (ha…), a diósgyőri támadó ugyanis a mérkőzést befejező hármas sípszó előtt kevéssel fejjel bevette a szintén bakizó Yann Sommer kapuját (5-2).

Portugália végül győzött Andorrában, így az utolsó kör előtt három ponttal vezető Svájc magabiztos sikerrel, ám még nem vb-szereplőként utazhat kedden Lisszabonba, Magyarországra pedig Budapesten a Feröer-szigetek vár a selejtezők lezárásaként. A tét a harmadik hely az egy ponttal lemaradva következő északiakkal szemben.

Svájc–Magyarország 5-2 (3-0)

Bázel. Játékvezető: Paolo Tagliavento (olasz)
Svájc: Sommer – Lichtsteiner, Djourou, Schär, Moubandje – Freuer, F. Frei, Xhaka – Shaqiri, Zuber – Seferovic. Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic. Cserék: Seferovic helyett Embolo (63.), Frei helyett Zakaria (73.), Freuler helyett Derdiyok (84.)
Magyarország: Gulácsi - Bese, Guzmics, Kádár, Korhut - Elek, Pátkai - Varga R., Nagy Á., Lovrencsics – Ugrai. Szövetségi kapitány: Bernd Storck. Cserék: Bese helyett Lang (32.), Elek helyett Márkvárt (56.), Varga R. helyett Sallai (69.)
Gólszerzők: Xhaka (18.), Frei (20.), Zuber (43., 49.), Lichtsteiner (83.), illetve Guzmics (58.), Ugrai (89.)