Forma-1;Mercedes;Abu-Dzabi;Valtteri Bottas;

2017-11-27 06:52:00

F1 - Mercedes-dominancia Abu-Dzabiban

A finn Valtteri Bottas nyerte csapattársa, a világbajnok brit Lewis Hamilton előtt a vasárnapi szezonzáró Forma–1-es nagydíjat.

Az év egyik legrosszabb futamával búcsúzott a Forma-1, ugyanis a sportág szerelmeseinek ezúttal nem sok izgalomban volt részük. Valtteri Bottas rajt-cél győzelmet aratott csapattársa, a brit Lewis Hamilton előtt, aki negyedik világbajnoki címét már korábban megszerezte.

"Természetesen nagyon boldog vagyok, mert ez egy igen fontos győzelem számomra – kezdte értékelését az immár háromszoros futamgyőztes finn pilóta. – Mindent megtettem, amit csak lehetett, és végül sikerült. Az egyik lekörözésnél blokkoltak az első kerekeim, de ezen kívül nem volt nagy gondom. Végig jó volt az autó, amiért nagyon hálás vagyok. Köszönöm a csapatomnak, mert kiváló munkát végzett. Lehetséges, hogy jövőre érzelmesebb leszek, mert most nem sok mindent lehet leolvasni az arcomról, de boldog vagyok – zárta szavait.

Hamilton a futam során többször is közel került márkatársához, ám reális esélye nem volt a győzelem megszerzésére, így jogosan dicsérte Bottast. – Gratulálok Valtteri sikeréhez. Nagyon jól ment, és noha mindent beleadtam, nem tudtam őt megelőzni. Ezen a pályán nehéz az előzés, különösen a harmadik szektorban – zárta mondandóját a brit.

A két ezüstnyíl csatáját ezúttal tisztes távolból követte a szintén négyszeres vb-győztes Sebastian Vettel. A Ferrari német pilótája több mint 19 másodperces hátránnyal ért célba a futamgyőztes finn mögött, mindez pedig nem túlságosan jó színben tünteti fel a maranellói istállót.

„Meglehetősen unalmas versenyem volt" – kezdte értékelését Vettel. – Jó volt a rajtom, az elején nagyon keményen próbálkoztam, de kicsit blokkoltam az abroncsokat, s kockásra fékeztem az első szettet. Három-négy körrel később már nem tudtam gyorsabban menni, elhúztak az előttem lévők, onnantól pedig elég magányos voltam. A második etapban sikerült eltalálni a ritmust, a kocsi is rendben volt, a tempónk is erősebb volt, de ahhoz nem bizonyult elég jónak, hogy elkapjuk ezt a két srácot. Gratulálok Valtterinek, és ismételten gratulálok Lewisnak; megérdemelte a címet, és habár utálom kimondani, de ő volt a jobb. Biztos vagyok benne, megtesszük, amit meg kell a télen, erősebben térünk vissza – utalt már a 2018-as szezonra.

A további pontokon Räikkönen, Verstappen, Hülkenberg, Perez, Ocon, Alonso és Massa osztozott. A pályafutása 269., egyben utolsó versenyét teljesítő, 36 éves brazil így egy pontot érő helyen fejezte be a futamot. A nagydíj végeztével az egyéni bajnokságban annyi változás történt, hogy Räikkönen elvette a 4. helyet Ricciardótól, aki összetörte autóját, s nullázott, míg Hülkenberg eredményének köszönhetően a Renault a konstruktőrök pontversenyében átvette a 6. pozíciót a Toro Rossótól.

A 2017-es F1-es szezonnal bizonyos szempontból egy korszak is véget ért: 23 év után lecserélték a sportág eddigi logóját. A Liberty Mediát vezető Chase Carey elmondta, az új logóval a törekvésüket az újra, a tulajdonosváltással beköszöntött korszakváltást próbálják kifejezni.

A vb-pontverseny első 10 helyezettje:

Pilóták: 1. Hamilton 345 pont, 2. Vettel 302, 3. Bottas 280, 4. Ricciardo 200, 5. Räikkönen 193, 6. Verstappen 158, 7. Perez 94, 8. Ocon 83, 9. Sainz 54, 10. Massa 42.

Konstruktőrök: 1. Mercedes 625 pont, 2. Ferrari 495, 3. Red Bull 358, 4. Force India 177, 5. Williams 82, 6. Toro Rosso 53, 7. Renault 49, 8. Haas 47, 9. McLaren 28, 10. Sauber 5.