Illusztráció: Pexels.com
A láz általában a szervezet reakciója valamilyen vírus vagy baktérium okozta fertőzésre. Önmagában nem betegség, hanem tünet. Fontos tudni, hogy van-e oka, ami akár lehet intenzív sportolás is. Ha nincs, nézzük át a bőrünket is, nem jelent-e meg valahol kiütés, piros folt, gyulladás.
Néhány éve már úgy vélik az orvosok, a lázat nem kell feltétlenül csillapítani. Régen a 37,5 Celsius fok fölötti hőmérsékletet már láznak minősítették és megszüntették. „Ma már ez megváltozott. 37 és 38 fok között hőemelkedésről beszélünk, 38-39 fok fölött enyhe, 39 fölött magas és 40 fölött pedig extrém magas a láz.” Csillapítani 39 foknál is csak akkor kell, ha a betegnek rossz a közérzete. Már bebizonyították, hogy nem igaz, hogy ilyenkor károsodnak a fehérjék vagy a szövetek. Ezzel szemben a láz segít a gyógyulásban, irtja például a vírusokat.
Illusztráció: AFP
A háziorvos azonban hangsúlyozta, hogy nem kell lázasnak maradnia annak, aki rosszul érzi magát. Sok lázcsillapítót lehet recept nélkül kapni, ezeknél a hatóanyagra, amely általában paracetamol, érdemes figyelni, mert a túladagolása májkárosodást okozhat. Ne szedjük ugyanazt több változatban, de különbözőeket se kapkodjunk egymás után. Ebben is szemléletváltás figyelhető meg, régen ugyanis az orvosok, hogy ne kelljen négy-hat órát várni a különféle lázcsillapítók szedése között, különbözőeket is ajánlottak. Ez azonban nem javallott, csak akkor érdemes lázcsillapítót váltani, ha nem használ.
Hűtőfürdő gyógyszer helyett
Próbáljuk először hűtőfürdővel csökkenteni a test hőmérsékletét. Fontos, hogy normál hőfokú – 31 foknál nem hidegebb - vízbe üljön be a beteg és locsolgassa magát. A priznic, azaz a test hideg vizes törölközőbe tekerését ma már nem szokták javasolni, mert a nagyon drasztikus módszer akár remegést is kiválthat, amivel csökkentés helyett tovább emeli a hőfokot.