Bioritmus;magas vérnyomás;

2018-03-30 17:15:00

Erősítéssel is csökkenthető a magas vérnyomás

A rezisztenciaedzés, azaz a szabad súlyokkal vagy ellenállással végzett gyakorlatokkal végzett tréning nagyobb szerepet játszik a vérnyomás csökkentésében, mint sokan gondolnák – mondta dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.

Életmóddal a magas vérnyomás ellen

Normál vérnyomásértékek esetén természetesen nincs szükség vérnyomáscsökkentést célzó gyógyszeres kezelésre, de egészséges életmódra, megelőzés céljából annál inkább. A magasvérnyomás betegséget megelőző állapotnál, amikor a szisztolés érték 120-139, míg a diasztolés 80-89 közötti, általában szintén nem szükséges gyógyszeres terápia, de az életmódkezelés kifejezetten ajánlott. Ezeket az értékeket meghaladva pedig párhuzamosan van szükség a gyógyszeres és az életmód terápiára is.

Megelőzéshez és kezelés esetén is fontos, hogy a testsúly a BMI<25 kg érték alatt legyen. Csökkenteni kell az alkoholfogyasztást, egészségesen kell táplálkozni, azaz zöldségeket, gyümölcsöket, teljes kiőrlésű gabonákat, alacsony zsírtartalmú élelmiszereket, valamint telítetlen zsírsavak kell fogyasztani. Fontos, hogy a sóbevitel ne haladja meg a napi 5 grammot. Elengedhetetlen a stressz csökkentése, illetve kezelése, és legalább heti 5 alkalommal minimum napi 30 perc közepes intenzitású aerob (állóképességi) edzés végzése. A rezisztenciaedzés kifejezetten vérnyomáscsökkentő hatású – mondta dr. Sztancsik Ilona.

A sport segít

Illusztráció: Shutterstock

Illusztráció: Shutterstock

„A mozgás, ezen belül pedig a rezisztenciaedzés, azaz erősítés rendkívül jól hat az egészségre, a vizsgálatok szerint 3-3,5 Hgmm vérnyomáscsökkenést okoz. Érdemes heti 2-3 alkalommal, közepes intenzitással 8-12 ismétléssel megdolgoztatni a nagy izomcsoportokat - törzs, kar, váll mellkas, csípő, lábak -. Legjobb gépi vagy kézi súlyokkal, esetleg saját testsúllyal végezni a gyakorlatokat. Ugyanakkor tisztában kell lenni azzal, hogy elsősorban a középkorú, korábban nem mozgó, társbetegségekkel rendelkező személyek esetén rendkívül fontos a megelőző kardiológiai, sportkardiológiai kivizsgálás” – hangsúlyozta a szakorvos.