Szoros volt, de az Újpest kiejtette az MTK-t a kupából

2018.04.04 21:33
Fotó: MTI/Czagány Balázs
Kanta József két-, illetve Deutsch Bence egy góljának köszönhetően sokáig vezetett az NB II-ben szereplő MTK Budapest az Újpest ellen a labdarúgó Magyar Kupa negyeddöntőjének szerdai visszavágóján, a lila-fehérek számára azonban az idegenben szerzett több góljuk miatt a 3-2-es vereség is továbbjutást ért. Novothny Soma nyerő cserének bizonyult, a vendégek mindkét találatát a félidőben beszálló támadó szerezte az Új Hidegkuti Nándor Stadionban.

A másodosztályú bajnokságot toronymagasan vezető, így az új szezont jó eséllyel ismét az élvonalban kezdő MTK hátrányból, ám kecsegtető helyzetből várhatta a szombati derbin a Ferencvárossal 0-0-ra végző, az NB I-ben negyedik helyen álló Újpest elleni második mérkőzést. Noha két hete a Szusza Ferenc Stadionban 2-1-re kikaptak Kantáék, az idegenben szerzett góljuk miatt hátrányuk nem volt jelentős: egy MTK-gól máris a szerdai vendéglátó továbbjutását jelentette volna. Ezzel nyilvánvalóan tisztában volt a lila-fehér szurkolótábor is, amelynek tagjai megtöltötték a vendégszektort, a drukkerek már az első pillanatoktól kezdve hangos szurkolásban részesítették csapatukat. Hasonlóképpen tett egyébként a kék-fehéreket buzdító maroknyi tábor is.

A párharc állását megfordító gól megszerzése érdekében Vass Patrik tette meg az első lépést a 6. minutumban, a remek ütemben kiugró hazai futballista azonban ekkor még a kapusba lőtte a labdát. Nem úgy alig 10 perccel később a csapatkapitány, Kanta József, aki a bal szélről célzott pontosan a hosszúba (1-0). Ezzel már az MTK állt továbbjutásra!

Bár volt lehetősége az Újpestnek is (Dzenan Burekovic szabadrúgása például a lécről vágódott ki a 27. percben, kevéssel később pedig Obinna Nwobodo ziccerét hárította Bese), a játékrész hajrájában növelhette volna előnyét a veszélyesebben játszó MTK, amely 45 perccel a találkozó vége előtt 1-0-ra vezetett, így pedig őrizte esélyét a hat évvel ezelőtti bravúr megismétlésére. Emlékezetes: 2012 tavaszán szintén NB II-es csapatként játszhatott kupadöntőt az MTK, amely akkor a 3-3-as rendes játékidő után csak büntetőrúgások után maradt alul a Debrecennel szemben. Érdekesség, hogy Vass Patrik és Kanta már annak a csapatnak is tagjai voltak…

A térfélcserét követően rövid időre a szünetben Tischler Patrikot váltó Novothny Soma vetett véget az álmodozások korának, a vendégcsatár 53. percben szerzett egyenlítő gólja ugyanis azt jelentette, hogy összességében újra az Újpest volt előnyben. Azért csak átmenetileg, mert egy óra elteltével ismét a büntetőt értékesítő Kantát, három perccel később pedig a bombagólt szerző Deutsch Bencét ünnepelték a társak, akik a 3-1-es vezetésen kívül annak is örülhettek, a párharcot tekintve 4-3-as előnyben volt a vendéglátó.

A hajrá közeledtével fokozódott a feszültség. A 83. percben aztán a félidőben pályára lépő Novothny újra eredményes volt, így ismét fordult a kocka: noha vesztésre állt (3-2), a vendégként szerzett több gólja miatt továbbjutónak tűnt az Újpest.

Habár ekkor még hét perc, valamint a hosszabbítás 300 másodperce is hátravolt még, az eredmény már nem módosult, az Újpest folytathatja az elődöntőben.

Egy fővárosi csapat maradt
Az élvonal aktuális bajnokát, a Budapest Honvéd együttesét kedden a 0-0-ra végződő első találkozó után 3-1-es összesítéssel búcsúztató Debrecen és az Újpest mellett szerdán további két együttes részvétele vált biztossá a Magyar Kupa elődöntőjében: a másodosztályban szereplő Békéscsabát két meccs után 7-1-gyel kiejtő Balmazújváros és a DVTK-t 3-1-es arányban felülmúló Puskás Akadémia lesz érdekelt a hazai kupasorozat elődöntőjében. A legjobb négy között az Újpest a Balmazújvárossal, a Puskás Akadémia a Debrecennel vívhat a fináléért. Az elődöntős mérkőzések időpontja április 18 és május 9.

Nem bizonyított, hogy Trump összejátszott az oroszokkal elnökké választásakor

2019.03.24 21:19
Trump fellélegezhet
Fotó: AFP/ MANDEL NGAN
"A bizonyítékok nem támasztják alá, hogy az elnök részt vett egy orosz beavatkozással összefüggő választási csalásban" - ismertette a Mueller-jelentés eredményét az igazságügy-miniszter.
A régóta várt Mueller-jelentés tisztázta Donald Trump amerikai elnököt azok alól a vádak alól, amelyek szerint összejátszott Oroszországgal a 2016-os választás befolyásolása érdekében - tudósít William Barr igazságügy-miniszter vasárnapi bejelentéséről a Washington Times.

"A vizsgálat szerint a bizonyítékok nem támasztják alá, hogy az elnök részt vett egy orosz beavatkozással összefüggő választási csalásban"
- közölte Barr, majd hozzátette, azt sem derült ki, hogy Trump kampánycsapatából bárki együttműködött volna az oroszokkal, pedig, mint állítja, a másik fél nyitott lett volna erre. Robert Mueller pénteken fejezte be a csaknem kétéves vizsgálatot, majd az ebből készült jelentést átadta az igazságügy-miniszternek, aki most nyilvánosságra hozta a dokumentumnak azt a pontját, amelyre a legtöbben kíváncsiak voltak.

A különleges ügyész azt sem állítja, hogy Trump elkövette az igazságszolgáltatás akadályozása bűncselekményt, de nem is menti fel ez alól.

Meghallgatásra idézik be az amerikai igazságügyi minisztert

Meghallgatásra idézi be William Barr igazságügyi minisztert a Mueller-vizsgálattal kapcsolatban az amerikai képviselőház igazságügyi bizottsága - jelentette be Jerry Nadler. A bizottság demokrata párti elnöke rögtön azt követően nyilatkozott, hogy a tárcavezető levélben tájékoztatta a törvényhozókat a Mueller-jelentésben foglalt főbb megállapításokról. Adam Schiff, a képviselőház hírszerzési bizottságának ugyancsak demokrata párti vezetője már azután, hogy a Mueller-bizottság pénteken átadta a jelentést William Barr miniszternek, közölte: a törvényhozók a kongresszus elé idézhetik meghallgatásra Robert Muellert, a vizsgálóbizottság vezetőjét is.

Frissítve: 2019.03.24 22:05

Nem elírás: a magyar válogatott 2-1-re legyőzte a vb-döntős horvátokat

2019.03.24 19:57
Dzsudzsák Balázs vezéregyéniség volt 100. válogatottságán
Fotó: Népszava/ Molnár Ádám
A századszor válogatott Dzsudzsák Balázs gólpasszainak is köszönhetően vendéglátóként 2-1-re nyert a vb-ezüstérmes ellen a nemzeti tizenegy a labdarúgó Eb selejtezőjének E csoportjában.
Vasárnap délután lépten-nyomon a magyar vagy a horvát válogatottra utaló öltözéket viselő emberekbe lehetett botlani Budapest-szerte, ahogy közeledett a kezdés 18 órai időpontja, úgy gyűlt össze egyre nagyobb tömeg a stadionhoz közeli csomópontokon. A Corvin negyednél már a meccs előtt másfél órával komoly helyezkedés zajlott a metrópótló-buszokon elérhető helyekért, de hasonló volt a helyzet a Lurdy Házban is az étkezőasztaloknál, ahol hazaiak és vendégek jól megfértek egymás mellett.
Nemcsak a stadion közelében található helyszíneken alakult ki tömeg, hanem a Groupama Aréna belépőkapuinál is: a mérkőzést civilben megtekintő kolléga szerint a kapunyitás után sokáig nem lehetett bejutni bérlettel a stadionba, mivel a rendszer nem ismerte fel a vonalkódot. Az ennek kapcsán kialakult kisebb tömegjelenet után végül mindenki időben elfoglalhatta a helyét, az első labdaérintést (és a kapu mögötti szurkolótábor által bemutatott, Szent Koronát ábrázoló élőképet) telt ház, 23 ezer néző látta. Köztük a vendégszektorban mintegy 1200 horvát.
A többség már a tribünön szembesülhetett azzal, hogy Marco Rossi tartotta a szavát: a szövetségi kapitány a csütörtöki, szlovákok ellen elveszített nyitány után arról beszélt, hogy több ponton is módosítani fog csapatán. A nagyszombati kezdőcsapatból öten kikerültek, ezúttal Dzsudzsák Balázs, Szoboszlai Dominik, Baráth Botond, Pátkai Máté és Nagy Dominik kapott lehetőséget. Apropó, Dzsudzsák: a 32 éves szélső 100. alkalommal ölthette magára a címeres mezt. A két elnök, a horvát szövetség részéről Davor Suker, a magyar oldalról pedig Csányi Sándor külön is köszöntötte.
A nemzeti tizenegy nagy elánnal vetette bele magát a játékba, különösen a jobbszél élt, ahonnan Dzsudzsák és Lovrencsics Gergő összjátéka után az első tíz percben kétszer is ígéretesen kanyarodott be a labda a vendégek kapuja elé. A biztató kezdet ellenére mégis a horvátoktól volt hangos az aréna a 13. minutumban, amikor Ante Rebic megszerezte a vezetést Horvátországnak.
A szurkolótábor hátrányban is kitartott a válogatott mellett, amely a labdát megtartva, okosan passzolgatva próbált építkezni. A mezőnyjáték percei után aztán a 34. minutumban siker koronázta az erőfeszítéseket: Dzsudzsák remek passzát Szalai Ádám váltotta gólra (1-1)!
Az első félidőből hátralévő időben Rossi cserére kényszerült, a megsérülő Nagy Dominik helyére Varga Roland állt be. A középpályást a tizenhatos vonalánál lökte Dejan Lovren, pontrúgás a szabálytalanság ellenére sem járt.
A térfélcserét követő első gólszerzési lehetőségre jó negyed órát kellett várni, Ivan Perisic talált oldalhálót közelről. A magyar játékosok bátran letámadták a világbajnoki ezüstérmes ellenfelet, jutalmul pedig a 76. percben megszerezték a vezetést: Dzsudzsák szöglete után Pátkai Máté lőtt Lovre Kalinic kapujába (2-1)!
A vendégeket felkészítő Zlatko Dalic azonnal csatárt cserélt be, ennek ellenére alig két perccel később újra a házigazda állt közel a gólhoz. Hat perccel a vége előtt Rossi beküldte Bese Barnabást, ám ennél is fontosabb, hogy Dzsudzsák jött le – a két gólpasszt kiosztó „századost” állva tapsolta a közönség.
Később volt alkalom megünnepelni Rossit és a teljes csapatot is, a végeredmény ugyanis már nem változott: az olasz edző negyedik Groupama Arénában lejátszott meccsén is győztes gárdát irányíthatott. A csoport korábbi mérkőzésén a szlovákok 1-0-ra kikaptak Walestől, így két forduló után Szlovákia, Wales (amely csak egyszer játszott), Horvátország és Magyarország is 3-3 ponttal áll az E csoportban, Azerbajdzsán nullán.
A selejtezősorozat magyar szempontból június 8-án, az Azerbajdzsán elleni idegenbeli mérkőzéssel folytatódik, majd három nappal később jön hazai pályán Wales.
Frissítve: 2019.03.24 20:45