Nem meglepő, hogy a gyümölcsfagylaltok legdrágább összetevője a gyümölcs – írta cukrászdája közösségi oldalán Damniczki Balázs. Ahhoz, hogy aroma és festékek nélkül legyen ízletes és szép színű például az eperfagyi, legalább 40-50 százalék igazi gyümölcsöt kell beletenni. A cukrász felidézte, hogy a szicíliaiak szerint karcos, tömör, granitaszerű a megfelelő állag, itthon azonban a krémes fagyi a menő. Pedig az nem utal természetességre…
A növényi zsiradékok, főleg a pálmazsír megfelelő mennyiségű emulgeálószerrel vegyítve olyan jól habosodik, hogy rengeteg levegőt képes felvenni, így akár gyümölcs nélkül is előállítható belőle halvány rózsaszín, aromaízű, krémes fagylalt.
Damniczki Balázs átmeneti megoldásnak nevezte, ha 30 százalék gyümölcs mellé tesznek olyan aromát és festéket tartalmazó ízpasztát, ami a gyümölcsben sosem volt. De gyakori, hogy a 60 százalék felfújt „semmin” kívül csak cukrot, jobb esetben néhány százalék gyümölcsöt tartalmaz a hűsítő kedvenc. Az ilyen fagylaltot általában égig púpozott tégelyből árulják, az édes-zsíros hab íze semleges, mesterséges hatású, nyomokban sem tartalmaz gyümölcsöt, az eper apró magjait.
Hogy ismerhetjük fel az „igazit”?
A rendes eperfagyi tömörebb, sötétebb színű, érződnek a gyümölcsrostok, látszanak a magok. Jó jel, ha másnap más a színe és az íze, mert az arra utal: a cukrász nem használ festéket, aromát és ízpasztát, hogy elfedje a gyümölcs íz- és színbeli különbségeit.
A bal oldali ábrán a felduzzasztott, a jobbon pedig az „igazi” fagyi összetétele látható. A törvényi előírásoknak mindkettő megfelel.
Illusztráció: Facebook/Damniczki Balázs
Illusztráció: Facebook/Damniczki Balázs