Bioritmus;levegő;lakás;szellőztetés;

Így "javíthatunk" a lakás levegőjén

Több oka is lehet, a tavaszi nagytakarítás ellenére sem érezzük elég frissnek a lakásunk levegőjét. Dr. Magyar Donát aerobiológus, a Budai Allergiaközpont szakembere összefoglalta, hogyan javíthatunk a belső levegő minőségén.

Szellőztessünk rendszeresen!

Ha reggel korán indulunk és csak késő este érünk haza, könnyen megfeledkezhetünk arról, hogy szellőztessünk, pedig ez a legalapvetőbb módja annak, hogy a levegőt felfrissítsük. Erre a kora reggeli órák a legideálisabbak, ilyenkor a legalacsonyabb a légszennyezettség és a pollenkoncentráció. Érdemes egy 5-10 perces kereszthuzattal gyorsan kicserélni a levegőt. 

Műanyag vagy hagyományos nyílászáró?

Műanyag nyílászárók esetén nem elég a napi 1-2 szellőztetés. Ezek ugyanis – ellentétben a hagyományos ablakokkal - légmentesen záródnak, így nem tud áramlani a levegő. Erre azonban szükség lenne a lakás levegőjének folyamatos frissítéséhez, a szén-dioxid, a pára, a formaldehid és sok más, a bútorokból, a takarítószerekből, stb. származó gázok távozásához, és a penészedés elkerüléséhez is.

Növény a lakásban: előny vagy hátrány?

Bizonyos növények segítenek megkötni a levegő szerves szennyezőanyagait, így tisztítják a lakás levegőjét is. Különösen hatékony a zöldike, a hegyes csúcsú futóka, az aloe vera, a vitorlavirág és a filodendron. A szobanövények földjében penészgombák találhatók, de ezek spórái csak akkor kerülnek a levegőbe, ha a virágföld kiszárad. Ezért rendszeresen, legalább kéthetente locsoljuk a növényeinket. Az átültetést pedig ne a lakásban végezzük, mert a spórák kiszóródnak. Az elszáradt, lehullott leveleket távolítsuk el a növények alól, mert ezeken allergén gombák telepednek meg. L

A légkondicionálóról se feledkezzen meg!

A klímaberendezéseket használat előtt, illetve ősszel érdemes kitisztíttatni, hogy a használaton kívüli időszakban megtelepedett penészgombáktól, baktériumoktól megszabaduljunk. Ha ezt elmulasztjuk, a készülékből kiáramló, állott szagú levegő nemcsak kellemetlen, de komoly légúti betegségek forrása is lehet. Oda kell figyelni a klíma használatára is, mert lehet, hogy csak a belső levegőt keringeti, így az bár hűvösebb lesz, frissebb nem.

Penész

A rejtett penész sok háztartásban okoz problémákat. Gyakran csak a visszatérő légúti betegségek utalnak rá, de allergiásoknál, asztmásoknál a betegség tüneteit rontja, a gyógyszeres kezelés hatékonyságát is csökkenti, ha otthonunkban magas az allergének koncentrációja. Érdemes a rejtett zugokat is átvizsgálni, különösen a mosdó, a mosogató alatti szekrényeket, a cipő és az ágyneműtartót. A külső falra tolt szekrényt, falvédőt elhúzva is kellemetlen meglepetésekben lehet részünk, a penész ráadásul akár a tapéta alatt, a gipszkarton fal mögött is felütheti a fejét. Érdemes aerobiológus szakember segítségét is kérni, aki helyszíni mintavétellel tudja azonosítani a rejtett szennyezőforrásokat, valamint a penészgomba faj azonosítása után javaslatot adhat a probléma hatékony kezelésére is.

Romlott ételek

A nem megfelelően tárolt zöldségek és gyümölcsök könnyen megpenészedhetnek, ami gyakran csak akkor derül ki, ha a lakásban terjengő, átható szag forrását kutatjuk. A zöldségeket, gyümölcsöket hűvös kamrában vagy a hűtőben tároljuk, ha erre nincs mód, kisebb mennyiségben vásároljuk és minél előbb fogyasszuk el. A vöröshagyma és a burgonya héján különösen sok penészgomba jut a lakásba. Azt, hogy a spóráik kiszóródjanak úgy akadályozhatjuk meg, hogy hámozás előtt vízbe mártjuk a zöldségeket. Érdemes rendszeresen takarítani a hűtőt, levinni a szemetet és átnézni a kamaszgyerek iskolatáskáját, szobáját is.

Illusztráció: AFP

Illusztráció: AFP

 Por mindenhol?

A bútorokon már takarítás után pár nappal már vékony porréteg jelenik meg. Így van ez minden tárggyal: az ágynemű, a matrac, a szövetkanapé és a szőnyegeink is porfogóként működnek és remek élőhelyet biztosítanak az allergiás tüneteket okozó háziporatka számára. Ezt elkerülendő, minimalizáljuk a szőnyegek számát a lakásban, az ágyneműt időnként mossuk át 60 fokon, használjunk sűrű szövésű, vékony, könnyen mosható matracvédő huzatot, a matracot és a padlót is nagy teljesítményű, HEPA szűrővel ellátott készülékkel porszívózzuk, és ha lehet, bőrből vagy textilbőrrel bevont kanapét vásároljunk.

A kevesebb néha több

Szeretnénk, hogy lakásunk tiszta legyen, és friss illatot árasszon, ám az erős vegyszerek és illatosítók számos, az egészségünkre káros anyagot is tartalmazhatnak. Az illékony szerves vegyületek (VOC), illatanyagok és gyúlékony szerves vegyületek légzési problémákat, allergiát, asztmát is okozhatnak. A tisztítószerek beszerzésekor ellenőrizzük az összetevők listáját, próbáljunk minél kevesebb problémás összetevőt tartalmazó készítményt választani. Érdemes kipróbálni a természetes hatóanyagokat is.