– Az MSZP-nek a nyilvánosság a talpra állás és a megerősödés fontos eszköze, lehetősége. Ezért a június 17-ei tisztújító kongresszust egy előkészítő elnökjelölti konvencióval egészítjük ki – tájékoztatta a Népszavát Hiller István. A szocialisták választmányi elnöke szerint csak annak van értelme, ha az elnökjelöltek a teljes nyilvánosság előtt mondják el véleményüket és programjukat az MSZP jelenéről, jövőjéről, a magyar baloldalról, nemzetről, Európáról.
A tervek szerint a szocialisták kibérelnek egy sportcsarnokot, ahol nagyjából 1200-1500 MSZP-tag illetve szimpatizáns gyűlik össze. Az elnökjelöltek 15 percet kapnak, alfabetikus sorrendben szerepelnek majd. Hiller konkrét neveket nem mondott, de az már biztos: Kunhalmi Ágnes budapesti elnök, Tóth Bertalan frakcióvezető, Szanyi Tibor EP-képviselő és Bródy Gábor, az MSZP kulturális és közművelődési tagozatának az alelnöke aspirál az elnökségért. Meg nem erősített hírek szerint Mesterházy Attila, volt pártelnök is elindul az elnöki posztért.
A programbemutatók után a jelöltek által felkért ajánló indokolhatja, hogy ő miért választja az adott politikust. A harmadik részben két újságíró kérdéseket tesz majd fel a jelölteteknek, ők pedig szabad vitában, de a kérdésekre válaszolva fejtik ki a véleményüket. Döntés azonban kizárólag a kongresszuson születhet.
Hiller – aki nem indul az elnökségért – kérdésünkre azt mondta: az, hogy választmányi elnökként újra megméretteti-e magát, majd csak a május 26-ai ülésükön jelenti be.
A súlyos választási vereség után a szocialisták először sokkos állapotban voltak, majd az LMP-re, végül egymásra is mutogattak. Hiller István szerint néhányan adatok hiányában, vagy elfogultságból azt mondják: az MSZP életjeleket nem mutató társaság. – Ehhez képest több, mint mint 300 élő szervezetünk van az országban – mutatott rá a választmányi elnök. Mindegyiktől azt kérte Hiller, hogy értékelje az eredményeket, majd tartson tisztújítást. Az MSZP megújulásáról a választmányi elnök szerint nem beszélni kell, hanem tenni kell azért. Hiller ennek kapcsán két dolgot említett: az elnökjelölti konvenciót és a kongresszuson felálló új elnökséget, amellyel új működés kezdődik a pártban.