NB I;

2018-05-18 07:52:00

Játékvezető ellenőrök bajnoksága

Világszinten is egyedi módon működik az ellenőri rendszer a labdarúgó NB I-ben: találkozónként akár négy ellenőr is dolgozhat, egy mérkőzés így 650 ezer forintba is kerülhet a szövetségnek a különböző díjak kifizetésével.

Előfordulhat, hogy akár négy ellenőr is figyeli a játékvezetők munkáját az élvonalbeli bajnokikon. A Népszava arra volt kíváncsi, hogyan történik a bíróküldés, a játékvezetők értékelése, gyengébb teljesítmények után mennyit pihentetik a hibázó sípmestereket. A megkérdezett – és lapunknak név nélkül nyilatkoző jelenleg is aktív és már visszavonult – bírók válaszaiból az derült ki, hogy bár Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke nagyon elégedett a honi játékvezetéssel, a rendszerben benne lévők nem felhőtlenül boldogok. A bajnoki találkozókra meccsenként százezreket költ a szövetség, ami kidobott pénznek tűnik, látva egyes játékvezetők teljesítményét.

Nem titok, hogy az élvonalban tevékenykedő játékvezetők a fix alapfizetésük mellett találkozónként bruttó kilencvenezer forintot kapnak, az oldal- és alapvonali asszisztensek díjazása találkozónként bruttó hatvanezer forint.

Az ellenőrök szintén bruttó hatvanezer forintot visznek haza mérkőzésenként. Egy-egy találkozón előfordulhat, hogy négy ellenőr tevékenykedik, egy értékeli a vezetőbírót és külön-külön ellenőrt kap a két oldalvonali asszisztens is. Előfordul – nem is ritkán –, hogy úgynevezett supervisor is megy a bajnokikra, aki jelentést nem ír, de az ellenőri díjazást megkapja. A supervisor a hivatalos megfogalmazás szerint az ellenőrök munkáját felügyeli. Ezt a feladatot a játékvezetői bizottság alelnökei, Puhl Sándor és Hanacsek Attila látják el, ám előbbi sokkal gyakrabban bukkan fel supervisorként a lelátón. A jb elnöke Berzi Sándor, de a valóságban Puhl irányít.

Az ellenőrök kiléte titkos, míg a bíróküldést csütörtökönként nyilvánosságra hozzák, a mérkőzésekre küldött ellenőrök neveit nem árulják el. A játékvezetők a lefújás után az öltözőben szembesülnek azzal, ki ellenőrizte őket. Régebben az ellenőr a benyomásai alapján értékelte a bírók teljesítményét, később ezen módosított, ha a televíziós felvételek alapján ezt szükségesnek látta. Napjainkban az ellenőrök laptoppal érkeznek az öltözőbe, és a kétes felvételeket azonnal elemezni tudják a bírókkal. Az a játékvezető, aki 8-asnál magasabb minősítést kap – ez akkor történik meg, ha nem követett el a végeredményt döntően befolyásoló hibát –, pénzjutalomban részesül, az összeg lehet az alapdíj kétszerese is. Aki nem éri el a 8-ast – tizenegyest nézett el, jogtalanul állított ki valakit, vagy elmulasztotta a kiállítást, stb. –, az csak a bruttó kilencvenezer forintot kapja meg.

Többen is állították, hogy az öltözőben kapott ellenőri osztályzat később módosul, a játékvezetők szerint elnézőbbnek kell lenni azokkal a bírókkal, akiket a játékvezetői bízottság vezetősége jobban kedvel. A kivételezett bírók extra pénzjutalomban is részesülnek, amelynek összege a több millió forintot is eléri.

A pihentetésről a sípmesterek nem kapnak értesítést, a küldésből látják, ha nincs mérkőzésük, akkor tudják, valamit elrontottak. Hogy meddig nem működhetnek közre, arról senki sem tájékoztatja őket.

Kassai a kegyvesztett
A nemzetközi színtéren legismertebb magyar játékvezetőnek, Kassai Viktornak az a balszerencséje, hogy nem tartozik Csányi Sándor kedvencei közé. Mivel a jb nem megy szembe az elnökkel, ezért Kassait nem szeretik a játékvezetők irányítói. Bár hivatalosan csapatok nem iratkozhatnak le játékvezetőkről, Kassai „véletlenül” azóta nem működött közre az FTC mérkőzésein, hogy a Vasas 2016. november 19-én három büntetőt kapott a zöld-fehérek ellen. Orosz Pál az FTC Labdarúgó Zrt. vezérigazgatója a találkozó után egy televíziós interjúban azt mondta, klubja nem szeretné, ha Kassai vezetne még a csapatnak meccset. A hivatalos reakció az volt, hogy erről szó sem lehet, azóta viszont nem küldték a bírót a Ferencváros találkozóira. Kassai ezen kívül nem működik közre a Diósgyőr mérkőzésein sem, mert perben áll a klubbal. A 2017. április 29-én rendezett Diósgyőr-Vasas találkozón a 74. percben kiállította Lipták Zoltánt, diósgyőriek védőjét. A borsodiak azt állították a meccset követően, hogy Kassai rasszista megjegyzést tett színesbőrű légiósukra, Patrick Mevongoura. Kassai rágalmazásért és becsületsértésért pert indított. Mevongou azóta a Puskás Akadémiához igazolt, a bírósági ügy miatt a felcsútiaknak sem vezet meccset a bíró.