világbajnokság;labdarúgás;FOCI VB 2018;

2018-07-02 22:21:09

Neymaré volt a show, Belgiumé a küzdőszellem

Brazília nyert, Belgium az utolsó percben szerzett góllal jutott tovább a legjobb nyolc közé a labdarúgó-világbajnokságon.

Nem állnak be védekezni, támadni fognak, és megpróbálják játékban felülmúlni a brazilokat, többek között ezt ígérte Juan Carlos Osorio, a mexikóiak szövetségi kapitánya. A szakvezető tegnapi szavait udvariasan, ám némi kétkedéssel hallgatták. A mérkőzés úgy indult, hogy kiderült, Osorio nem beszélt a levegőbe. A közép-amerikaiak már a második percben helyzetbe kerültek, amire Neymar válaszolt veszélyes lövéssel három perccel később.

Mexikó valóban nem húzódott vissza, az első félidőben többet birtokolta a labdát, és egyenrangú ellenfele volt Brazíliának.

A második felvonásban hamar vezetést szereztek a brazilok, Neymar sarkazta a labdát Willianhez, aki laposan a kapu elé lőtt, Neymar pedig becsúszva továbbított a hálóba az 51. percben. Ez volt a brazilok 227. vb-találata, ezzel az örökrangsorban megelőzték a 226-nál tartó németeket.

A 71. percben Neymar másik, sokkal kevésbé szimpatikus arcát mutatta: az oldalvonalon kívül ült a földön, a lábai közé szorítva a labdát, amit a mexikói Layún úgy vett el tőle, hogy közben rálépett a brazil klasszis lábára. Neymar ettől úgy elkezdett fetrengeni, mint akit áramütés ért. Ez ugyanúgy érthetetlen volt, mint az, hogy a felvételek megtekintése után Layun hogyan úszta meg lap nélkül a sportszerűtlenséget.

Mexikó kitámadott, próbált egyenlíteni, a brazilok pedig a 88. percben egy gyors ellentámadás végén eldöntötték a meccset: Neymar kapott a bal szélen labdát, amit a hosszú sarokhoz lőtt, a két perccel korábban beállt Firmino közelről a hálóba helyezett. Hiába volt többet a mexikóiaknál a labda, a kapu előtt ellenfelük játszott veszélyesebben és alakított ki több veszélyes helyzetet (Brazíliának tíz, Mexikónak egy kaput eltaláló lövése volt).

Az esti találkozón az eddig látottak alapján Belgium tűnt esélyesebbnek. Az európai együttes tíz új mezőnyjátékossal lépett pályára az Anglia elleni utolsó csoportmérkőzéshez képest, melyet 1-0-ra megnyert Roberto Martinez szövetségi kapitány együttese. Igaz, ennek a találkozónak a csoportelsőség volt a tétje, a kezdés előtt lehetett tudni, hogy a belgák és az angolok is továbbjutottak.

Japán húsz éve szünet nélkül ott van a vb-ken, a nyolcaddöntőt most érte el harmadszor, a korábbi két alkalommal itt ért véget az ázsiaiak számára a torna (2002-ben Törökország, illetve 2010-ben Paraguay jelentette a végállomást).

Bátran kezdtek a japánok, a Kagava lövése alig kerülte el a belga kaput. Az első tíz perc ázsiai fölénnyel telt el. Fokozatosan vették át az irányítást a belgák, a legnagyobb izgalmat a játékrész utolsó percében mégis a japánok és a belga kapus okozták: Nagatomo kapu elé lőtt labdájába Ozako tette bele a lábát. A labda átgurult Courtois lábai között, de a 26 éves kapuvédő még a gólvonal előtt fel tudta venni.

A második félidő japán góllal indult, Haragusi lépett ki Inui indításával a 48. percben, és 14 méterről a jobb sarokba helyezett. Négy perccel később kettővel vezetett Japán, Inui talált be 19 méterről Courtois kapujának bal sarkába. Belgium 1994-ben, az Egyesült Államokban kapott utoljára kettő vagy annál több gólt. A 69. percben Vertonghen csökkentette a különbséget, a 74.-ben Fellaini újabb fejessel egyenlített (2-2). A hajrában mindkét kapu előtt voltak veszélyes helyzetek, a mindent eldöntő találatot Chadli szerezte a 94. percben, ezzel Belgium jutott tovább.