Tour de France;kerékpár;Geraint Thomas;

2018-08-01 12:00:00

Walesi hercegből lett Franciaország királya

Geraint Thomas 32 évesen nyerte első háromhetes versenyét. Már gyermekként felfigyeltek rá, ám úgy tűnik, későn érő típus.

„Hihetetlen, egy jó darabig még el fog tartani, mire feldolgozom ezt a sikert – nyilatkozta Geraint Thomas azt követően, hogy megnyerte a Tour de France országúti kerékpárversenyt. – Emiatt a verseny miatt kezdtem el kerékpározni, rohantam haza az iskolából, hogy láthassam a Tourt, az volt az álmom, hogy egyszer majd én is itt versenyezhessek – tette hozzá a 32 éves brit.

Thomas Cardiffban született, tízévesen kezdett szervezett keretek között kerékpározni. Korábban úszóedzéseket látogatott, ám szerencséjére a walesi városi uszoda pont egy velodrome mellett volt, és egyik nap mikor benézett a kerítésen, egyszerűen lenyűgözte a pályán tekerők sebessége. Már aznap délután jelezte édesapjának, hogy másnap inkább már kerékpározni menne.

„Jelentkezett hozzánk egy vékony lábú fiatal srác, aki szeretett volna pályakerékpározni” – mesélte Debbie Wharton, a Mandy Cycling Club igazgatója. – Szépen tette a dolgát, aztán 14 évesen megnyerte a nemzeti bajnokságot a két évvel idősebbek között. Nagyjából akkor vettük észre, hogy ez a fiú tényleg nagyon komolyan gondolja a tekerést. Bár azért az elsőre is látszott, hogy van valami természetesség abban, ahogy a kerékpáron ül. Mintha oda született volna.”

Thomas egyébiránt ugyanabba az iskolába járt (Whitchurch High School), ahol Gareth Bale (a Real Madrid és a walesi labdarúgó-válogatott klasszisa) és Sam Warburton (a walesi rögbiválogatott korábbi kapitánya) is tanult. Egykori testnevelőtanára, Steve Williams szerint is már egészen fiatalon látszott, hogy Thomas nagy sportoló lesz. „Egy feltűnően laza, igazán vicces, mégis hatalmas akaraterővel rendelkező srác volt már nálunk is. Egyszerűen látszott rajta, hogy sportolónak született”– mondta Williams, aki elárulta, Bale Real-meze mellett, csinált egy kis helyet a falon. Ugyanis oda szeretné kitenni a Tour-győztes versenyző aláírt sárga trikóját.

Thomas 17 évesen már a brit válogatott tagja volt, és ő számított a legnagyobb tehetségnek. Ám 2005-ben az egyik válogatott edzőtábor alkalmával elment iszogatni a társaival, és nem értek vissza takarodóra. Ráadásul többet ittak, mint amennyi az akkori edzője, Ron Ellingworth szerint belefért volna. „Eltiltottam a Walesi Nagydíjon való indulástól, melyen ráadásul címvédő volt. Tudtam, hogy nagyon akarja azt a versenyt, azonban a történtek után nem engedhettem őt. Természetesen dühös volt, és csalódott.”

Ebben az évben egy súlyos sérülés is nehezítette a fejlődését: nekiment egy fémdarabnak, aminek köszönhetően elesett, a fémdarab pedig a testébe fúródott. A brit kerekes lépe megrepedt, ezért életmentő műtétet kellett rajta végrehajtani, s eltávolították a sérült szervét.

A Tour de France-on 2007-ben debütált, 21 évesen az akkori verseny legfiatalabb tagja volt. Utolsó előttiként zárt, de eljutott Párizsig. Tizenegy éve az országúti versenyzők körében még nem igen voltak eredményei, ám pályán a legjobbak közé tartozott. A 2008-as olimpián csapat üldözéses számban olimpiai bajnok lett, többek közt annak a Bradley Wiggins társaként, aki később szintén Tour-győztes lett. A britek négy évvel később ismét olimpiai bajnokok lettek, Thomas pedig két ötkarikás-, és három vb-arany után úgy döntött, ezután már az országúti versenyzésre szeretne fókuszálni.

A sikeres évek közben sem kerülték a sérülések, 2009-ben medencecsontját és orrát is eltörte. Az elkövetezendő években a Sky csapatánál évről-évről fejlődött, Wiggins majd Chris Froome segítőjeként. A tavalyi Giro d'Italián Froome nem indult, így Thomas megkapta a karmesteri pálcát, azonban egy bukás következtében olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy fel kellett, hogy adja a viadalt. Ugyanebben az évben megnyerte a Tour de France 1. szakaszán rendezett időfutamot, majd öt napig viselte a sárga trikót, ám kulcscsonttörés miatt ezt a versenyt sem tudta befejezni.

Az idei Touron viszont egyetlen gyenge napja sem volt. Froome segítőjeként indult, ám végül ő bizonyult erősebbnek. Sőt a bukásokból is kimaradt, így 32 évesen legnagyobb eredményét érte el. Thomas a győzelemről azt mondta, hogy a legszebb pillanat az életében a 2015-ös esküvője után.

A brit versenyző sikerének ugyanakkor nem mindenki örült, lévén a négyszeres Tour-győztes csapattársa, Froome doppingbotránya rá sem vet jó fényt. Thomas ugyanakkor az eset kapcsán leszögezte, ő sosem szedett asztma elleni szert.

„Az a baj jelenleg a terápiás céllal szedett szerekkel, hogy ha valaki rájuk kényszerül, akkor az már negatív dologként van elkönyvelve, pedig nem az. Ahogy az asztma sem” – fejtette ki Thomas, aki a jövőjéről is ejtett néhány szót.

„Szép lenne még további nagy körversenyeken is diadalmaskodni, de ha ezt követően már semmit sem nyerek pályafutásom során, akkor is boldog ember leszek.”