Bioritmus;mozgás;trombózis;

2018-08-03 14:14:00

Trombózis után sem tilos a mozgás

A rendszeres testmozgás az egészséges életmód fontos eleme, de trombózist követően nem mindegy, hogy milyen sportot választ az ember, és azt milyen intenzitással űzi – mondta Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa.

A mozgásnak számos jótékony hatása ismert: elősegíti a testsúly normalizálását, a cukorbetegség megelőzését és gyógyítását, valamint a szív- és érrendszer egészsége érdekében is nélkülözhetetlen, de segít a trombózis elkerülésében és a kezelésében is – mondta Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózisközpont orvosa. Így előfordulhat, hogy súlyos genetikai elváltozást hordozó emberek sokáig nem kapnak trombózist, ha megfelelően sportoltak. 

Nem mindegy: mit, hányszor és hogyan

Trombózis után nagyon fontos az alsó végtag izmainak mozgása, az úgynevezett izompumpa. Hasznos lehet a futás, a gyaloglás, az úszás, a tenisz, a squash, a pingpong is. Heti két-három alkalommal 1-1,5 óra lenne az optimális, és ezt jó lenne évekig folytatni. A terhelést ajánlatos igen fokozatosan végezni, kezdetben pár kilométer séta, majd kocogás következzen – tanácsolta a professzor. Bizonyos sportok űzése azonban veszélyes lehet azokra, akinek trombózisuk volt, vagy genetikailag veszélyeztetettek: ilyen a futball és az olyan küzdősportok, amelyekben ütés és rúgás van.