Olasz Anna;Rasovszky Kristóf;

2018-08-09 16:03:00

Ezüstérmet nyert Rasovszky Kristóf 10 kilométeren

Olasz Anna a 11. helyen végzett 10 kilométeren, Székelyi Dániel pedig a 14. lett.

Rasovszky Kristóf ezüstérmet nyert csütörtökön 10 kilométeren a nyíltvízi úszók skóciai Európa-bajnokságán – írja az MTI.

A Loch Lomond vizében, kissé szeles, de napos időjárásban megrendezett verseny rajtja után a francia Logan Fontaine, később honfitársa, David Aubry vezetett. A szerdán 5 kilométeren Eb-győztes Rasovszky az élbolyban haladt, eleinte két másodperces hátránnyal az ötödik volt, majd féltáv előtt a 37 fős mezőny élére állt.

A Balaton Úszó Klub sportolója 7500 méter után is jó tempóban úszott az első helyen, de a többiek szorosan követték. Az utolsó félkört megelőzően úgy tűnt, Rasovszky sikerét a német Rob Muffels és a holland Ferry Weertman veszélyeztetheti. A magyar úszó az öböl előtt növelni kezdte a különbséget, de a legvégén olimpiai, világ-, illetve Európa-bajnoki címvédő holland ellenfele felzárkózott rá, és a két úszó ránézésre egyszerre csapott célba.

A célfotó alapján aztán bizonyossá vált, hogy hiába volt valamivel előrébb a veszprémi úszó, nagy riválisa csapott egy „leheletnyivel” előbb a táblára, így megvédte címét.

„Szoros második hely volt, de nem sajnálom, boldog vagyok az eredménnyel. A végén láttam, hogy jön a holland srác, és próbáltam olyan gyorsan haladni, ahogy csak lehet. Egyszerre értünk be, és csak a benyúlás döntött. Ne feledjük, hogy nem úszott öt kilométeren, én viszont igen, és mégiscsak ő az olimpiai és világbajnok” – mondta az eredményhirdetés után Rasovszky.

Edzője, Szokolai László szintén leszögezte: nincs elkeseredve, hiszen tanítványa nagyszerű eredményt ért el.

„Jó gyakorlás volt. Az erőállapota kiváló, a hajráját kell még némileg javítanunk” – tette hozzá.

Székelyi Dániel kezdetben a 32. helyen haladt, majd 2500 méter után új lendületet vett, és több mint tíz pozíciót javított. A hajrát már a 15. helyről kezdte, a célba pedig 14.-ként érkezett. Huszti Dávid – aki betegség miatt szerdán nem állhatott rajthoz –, csütörtökön elindult ugyan, ezzel biztosítva azt, hogy a magyar váltó szombaton rajthoz állhasson, ám szinte rögtön fel is adta a viadalt.

Szerdán 5 kilométeren a férfiaknál Rasovszky aranyérme mellett Székelyi tizedik lett.

Olasz Anna 11. lett 10 kilométeren

Olasz Anna a 11. helyen végzett 10 kilométeren. Bár csütörtök reggel ismét verőfényes napsütés köszöntött Glasgow-ra és környékére, amikor a Loch Lomond vizében elrajtolt a 31 fős mezőny, már kellemetlen, metsző szél nehezítette a körülményeket.

Eleinte a német Finnia Wunram, majd az olimpiai bajnok holland Sharon van Rouwendaal vezetett. Olasz Anna 2500 méter után kilencedik volt kilenc másodperces hátránnyal, Novoszáth Melinda 14., Sömenek Onon Katalin pedig 24. helyen haladt.

Féltávnál is – az egy nappal korábban 5 kilométeren is győztes – Van Rouwendaal vezette a kilencfős élbolyt, a magyarok közül Olasz 38.4 másodperccel követte őt a tizedik helyen, Novoszáth 20., Sömenek pedig 22. volt.

A folytatásban az olimpiai címvédővel csak egy honfitársa, valamint Wunram és két olasz úszó tudta tartani a tempót, sőt egy görög, egy portugál, és később egy orosz versenyző feladta a küzdelmet. Az utolsó kör előtt Olasz 11. volt 1:50 perces hátránnyal, Sömenek a 19. pozícióba került, Novoszáth pedig 21. volt, de ők már több mint négy és fél perccel le voltak maradva az élmezőnytől.

A hajrában már látszott, hogy az elsőség Van Rouwendaal és Giulia Gabrielleschi között fog eldőlni. A befutó végül nem hozott nagy csatát, mert a holland magabiztosan ért elsőként célba, így 2014 után ismét Európa-bajnok lett ezen a távon.

Olasz Anna végül a 11. helyen zárt csaknem háromperces hátránnyal, míg Sömenek Onon Katalin 18., Novoszáth Melinda pedig 21. lett.

Skócia egyébként multisport Európa-bajnokságnak ad otthont: a vizes sportágakon kívül a torna, az evezés, a golf, a triatlon, és a kerékpár kontinensviadalát is megrendezik Glasgow-ban és környékén.