Országgyűlés;őszi ülésszak;kultúrharc;egyházi törvény;

2018-08-22 12:41:00

Minimum három háború - így dolgozik a T. Ház az őszi ülészakban

Bár egyelőre nem tudni, miképp, de azt mindenki biztosra veszi, hogy a kétharmados többség jogalkotási eszközökkel besegít a kultúrharcba. Vélhetően kiújul a vallásháború, és megeshet, hogy a belügyminiszter csínbe megy a kormányfővel.

Alig fél hónap múlva indul a törvénygyár, az Országgyűlés őszi ülésszakára a kormány időben benyújtotta a törvényalkotási programot, és benne 39 javaslatot. Ennek kapcsán a Policy Agenda azt vizsgálta, az elkövetkező hat hónapban mely területeken lehet konfliktusokra számítani.

Nem vitás, a kormánypártok szeretnek élni a frakciókormányzás eszközeivel, figyelmeztet a Policy Agenda. Ennek csalhatatlan jele a képviselők által benyújtott törvényjavaslatok jelentős száma – ráadásul az igazán éles, és konfliktusos ügyekben. Ilyen lehet a „kultúrharc” is, amiről valószínűsíthető, hogy a Fidesz és a KDNP jogalkotási eszközökkel támogatja meg a témát.

Két törvény esetében nem kell jóstehetség ahhoz a mondáshoz, hogy várhatóan csinálnak valamit a jogalkotók. Az egyik a „Lex-CEU”, hiszen egyre nehezebb lesz mindkét félnek az időt húzni ebben a kérdésben. Az egyetemnek már terveznie kell a következő időszakot, és ennek kapcsán – politikai jelentőségű kérdésként – a kormánynak el kell döntenie, hogy „elengedik” az egyetemet, vagy jogalkotással „maradásra bírják”. Az úgynevezett Stop Soros törvény erős. belső és külső politikai és szakmai kritikákat kapott. A Velencei Bizottság kritikái kapcsán akár sor kerülhet a törvény valamilyen korrekciójára, ez azonban politikai szempontból mindenképpen vereség lenne a Fidesz számára. Ezért csak valami nagyobb megállapodás részeként jöhetne szóba a módosítás. Politikai szempontból nézve kevés az esély arra, hogy a kormánypártok, mind a CEU, mind a Stop Soros kapcsán engednének a külső nyomásnak és jelentősen „visszatáncolnának” az eredeti szándékuktól.