Sorosozással és átlátszó törvényi fejtegetéssel próbálta cáfolni a Kormányzati Tájékoztatási Központ, hogy legalább augusztus 8. után legalább nyolc embertől tagadták meg az élelmezést a röszkei és tompa határzónában.
A magyar törvények világosan kimondják, hogy minden migránsnak, aki menedékkérő státuszban tartózkodik a tranzitzónában, jár és biztosított az ellátás; ha azonban a menedékkérő kérelmét elutasították, el kell hagynia a tranzitzónát, erről is egyértelműen rendelkeznek a jogszabályok - állította pénteken, távirati irodának elküldött közleményében a Kormányzati Tájékoztatási Központ.
A KTK szerint menedékkérők éheztetéséről szóló hírek nem mások, mint a Soros-szervezetek újabb hazugsága, lejárató akciója. A magyar állam évente fejenként több mint 700 ezer forintot „áldoz” az említett menedékkérők ellátására - tették hozzá.
Törvényesített embertelenség
A jogszabályokra való hivatkozás minimum álságos, hiszen épp a magyar kormány alakította úgy a menekültügyi eljárást, hogy az automatikusan ellehetetleníti a déli határra érkezők befogadását.
Mivel a magyar kormány szerint Szerbia biztonságos harmadik országnak számít migrációs szempontból, ezen az alapon minden, szerb oldalról érkező migráns kérelmét vissza lehet utasítani.
A július elsejével változó szabályozás szerint pedig már élelmezni sem kell azokat, akiknek menedékkérelmét korábban elutasították – az államnak csak a kiskorúakat és a terhes nőket kötelező ellátnia. A hatóságok is ezzel a lehetőséggel:
A bevándorlóknak ugyan van jogi lehetőségük arra, hogy bírósági úton megtámadják a kérelmüket elutasító határozatot: ilyenkor a tompai vagy a röszkei tranzitzóna területén kell tartózkodniuk az újabb eljárás végéig – az ördögi trükk pedig éppen abban rejlik, hogy ételt ezalatt nem kapnak.
Az embertelen eljárásnak a Magyar Helsinki Bizottság vetett véget, a szervezet a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, a testület figyelmeztetése után pedig ismét kapnak élelmiszert a kérelmük újbóli elbírálására váró bevándorlók.
A Magyar Helsinki Bizottság szerint az állam egy jogi kiskapun keresztül találta meg a módját, hogy a fennálló szabályozás ellenére mégis ellássa a menekülőket.
jegyezte meg közleményében némi éllel a jogvédő szervezet. A csoportról már korábbi nemzeti konzultációjában is valótlanságot állított a kormány, ami miatt a KTK-nak helyreigazítást kellett közzétennie.
Kérdés, hogy pénteki közleményükben a Soros-szervezetek alatt a Magyar Helsinki Bizottságot értik – esetleg az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösséget, ami a krisztusi tanítást követve halat és kenyeret vitt a tranzitzónában várakozó rászorulóknak. (A cikkben korábban tévesen írtam, hogy az ételosztást a Magyar Evangélikus Egyház szervezte, és hogy a strasbourgi bíróság uniós testület lenne.)