munkaerőpiac;közmunka;

2018-08-29 09:00:00

Munkást, eleget!

Orbán Viktor a választás előtti 250 ezerről mostanra vagy 100 ezerrel kurtította meg a közmunkások létszámát.

Szíves-örömest együtt örülnék a jegybank ügyeletes lelkendezőjével, aki újabb kis győzelmet jelentett be a napokban, melyet a kormány aratott a munkaerő fronton. Az illetékes szerint ugyanis egy hónap alatt ötezer közfoglalkoztatott jelent meg a versenyszférában. Elsősorban az építőipar és a mezőgazdaság lélegezhetett fel a nyomasztó munkaerőhiány okozta légszomj után, de azért a határ közeli magyarlakta régiókból is számítanak szakemberekre. (Szükség is lenne rájuk, mert Kovács Zoltán kormányszóvivő a Financial Timesnak kijelentette: a magyar kormány nem kíván bevándorlókat alkalmazni sem a demográfiai, sem a munkaerőpiaci helyzet megoldására.)

Na de hagyjuk a nagypolitika bugyrait, nézzük a hétköznapi tényeket. Mondom, szívesen örülnék együtt a jegybanki foglalkoztatáspolitikai illetékessel, ha nem jutna eszembe, hogy az ötezer versenyszférába visszatérő közmunkásból az agráriumban a nyári főszezonban főleg napszámosok jelenhettek meg a statisztikákban, akik késő ősszel el is tűnnek majd onnan. Nagy kérdés, hogy visszakaphatják-e akkor a helyüket a modern kori jobbágyságban, hiszen Orbán Viktor a választás előtti 250 ezerről mostanra vagy 100 ezerrel kurtította meg a közmunkások létszámát. 

Az építőiparban valóban mintegy 30-40 ezerrel többen dolgoznak, de az ágazati érdekvédelmi szövetségek vezetői szerint többségük szakképzetlen ember. Ha lefut például a lakásépítési hullámhegy, márpedig legkésőbb 2020-ban az 5 százalékos új lakásáfa végével jön a hullámvölgy, mehetnek isten hírével. Ki tudja, hová?

A határon túli magyarok többsége pedig már legföljebb tranzitországnak tekinti az anyaországot Nyugat-Európa felé mentében. A régióban ugyanis a kötelező, valamint a munkaerőhiány kikényszerített béremelések ellenére is itt a legalacsonyabbak fizetések. Ráadásul ki az az őrült szlovákiai magyar, aki az euróban kapott magasabb fizetését felcserélné a gyengélkedő forintra? A keleti végekről pedig már a magyarországi munkaerő ingázik Romániába a magasabb fizetések miatt. 

Így az örömből itt csak az üröm marad.