Ombudsmani jogsegélyt kér Szél Bernadett, miután Szijjártó Péter külügyminiszter amatőr színészeket
megszégyenítő tehetséggel állította, hogy nincs szó megállapodási tervről a CEU -ügyében.
Az LMP korábbi vezetője Facebook-bejegyzésben számolt be döntéséről:
"Ombudsmanhoz fordulok a CEU ügye miatt. Megjegyzem azt, hogy milyen állapotban is van a magyar jogállamiság, Szijjártó Péter mai nyilatkozatából pontosan látjuk: a már oktatási ügyekben is járatos miniszter szerint a CEU most éppen azért nem felel meg a törvénynek, mert nincs Amerikában campusa. Tavaly hosszas küzdelmet folytattam azért, hogy megtudjam, tulajdonképpen mi a gondjuk a CEU-val és hogy is kellene értelmezni a lex CEU szándékosan homályosan megfogalmazott feltételeit. A minisztérium szerint - ld. a lenti írásbeli kérdésemre adott választ - azt, hogy a CEU Amerikában is folytat-e oktatási tevékenységet, az amerikai hatóságnak tiszte megítélni, amit az intézmény a külföldi társhatóság nyilatkozatával is igazolhat. Ennyi. Ez megtörtént, úgyhogy egyrészt azt üzenem Szijjártó Péternek, fejezze be a kifogáskeresést, másrészt ombudsmanhoz fordulok és állásfoglalást kérek arról, meddig csicskáztatható ily módon Magyarország egyik legjobb egyeteme. A tudás- és oktatásellenes Orbán-kormány meg ne csodálkozzon, hogy alig tervez hazai jövőt magának a magyar fiatalok zöme: ezért épp annyira a Fidesz a felelős, mint a 7-es cikkely szerinti eljárásért.”
Szél bejegyzésében említett, minisztériumnak küldött levelére Rétvári Bence parlamenti államtitkár adott választ, aki elismerte, hogy a CEU külföldi felsőoktatási tevékenysége a származási ország felsőoktatási törvényeinek és hatóságának kell megfeleljen, és szabályosságot bizonyíthatja a külföldi társhatóság nyilatkozata is.
Rétvári szerint a szabályosság a CEU esetében nem igazolt – csak hogy ez nem igaz: New York állam felsőoktatási hatóságának nincs kifogása a CEU helyi kampuszának működése ellen. Ráadásul már augusztusban értesítették a magyar kormányt, hogy a New York-i kampuszon is képzés zajlik – a magyar felsőoktatási törvény módosításának megfelelően.
Rétvári – bizonyítékok említése nélkül – levelében CEU-lobbistának is nevezi Szél Bernadettet.
Szél és Fekete-Győr amerikai ösztöndíjat kaptt
Az LMP-s politikusról pénteken derült ki, hogy Fekete-Győr András Momentum-vezetőhöz hasonlóan elnyerte az amerikai külügyminisztérium egy hónapos ösztöndíját: nternational Visitors Leadership program keretében találkozhatnak amerikai politikusokkal.
A kiküldött program szerint Fekete-Győrék Washingtonban például a politikai trendekről, Iowában és Ohióban a felsőoktatási kérdésekről, Texasban pedig a menekültek és bevándorlók kezeléséről hallgatnak előadásokat, és találkoznak az érintettekkel – írja az Index.
Szél Bernadett pedig A Women Leaders: Promoting Peace and Security (Női vezetők: A béke és biztonság előmozdítása) elnevezésű tanulmányi úton vesz majd részt, melynek célja a kiírás szerint a nők jelenlegi és történelmi szerepének vizsgálata a politikai átmenetekben, a konfliktuskezelés és a béketeremtés területén.
Az amerikai kormány egyértelműen kiállt a CEU védelmében, nyáron hivatalba lépő budapesti nagykövetük, David Cornstein a Szombat zsidó közéleti lapnak adott interjúban nyomatékosította, hogy ideje lenne tovább lépni az ügyben. Az Orbán-kormány sokat tesz azért, hogy minél jobb kapcsolatot alakíthasson ki a Trump-kabinettel; a Közép-Európai Egyetem budapesti helyzete ebből a szempontból is kulcsfontosságú lehet.