A fotókkal, táblázatokkal és grafikákkal illusztrált, mintegy 150 oldalas könyvet a Keresztény-Zsidó Tanács (KZST) megbízásából a katolikus Szent István Társulat, az Apostoli Szentszék kiadója jelentette meg. E tankönyv azért született, hogy a középiskolások számára támasszá váljon, megismertesse a magyarországi zsidóság történetét az ókortól egészen napjainkig, szerepét és sorsát Magyarország történelmében – írta előszavában Róna Tamás, aki Mezei Mónika történésszel együtt szerkesztője is a kötetnek.
Ajánlást írt Székely János, a KZST elnöke is, a püspök szintén a megismerés fontosságát hangsúlyozta: „Nem tudjuk igazán szeretni azt, akit nem ismerünk. Ez a könyv arra hív meg minden olvasót, hogy ismerje meg zsidó honfitársaink múltját és jelenét. Ismerje mindazt, amit közös hazánk építéséért tettek. Ismerje meg konfliktusaink igaz történetét és még inkább testvéri együttélésünk történetét”.
Székely János a bemutatón elmondott köszöntőjében egyebek mellett Romsics Ignác történész tanulmányára hivatkozott. Felhívta rá a figyelmet, hogy Horthy Miklós 1944. július 6-án leállította a zsidóság deportálását. Akkor ez azt jelenti – állapította meg a katolikus püspök –, hogy hamarabb is meg tudta volna tenni. Kiemelte, hogy a könyv tartalmát keresztények és zsidók közösen vizsgálták át, fogadták el.
Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke arra számít, hogy a könyv – mint általában minden történelmi tárgyú munka – vitát fog kiváltani. Hozzátette: ez egyáltalán nem baj, a zsidó kultúrának fontos része a kritika és a vita.
A Mazsihisz elnöke szerint jó lenne, ha a tanulmánykötetből minden iskola könyvtárába jutna néhány példány. Biztos abban, hogy azok, akik ebből a könyvből szerzik ismereteiket, nem jogkorlátozásként, hanem jogfosztásként értelmezik majd a „zsidótörvényeket”, ahogyan az a valóságban is volt – utalt Szakály Sándor történész egyik közelmúltban tett kijelentésére.
Feldmájer Péter, a Mazsihisz Közép-Magyarországi Területi Csoport elnöke ünnepnek nevezte a könyv megjelenését. „Érdemes volt várni, megérte a sok munkát” – mondta. Közlése szerint a kötet attól is különleges, hogy a „magyar tudomány legjobbjai”, nem pedig egyik vagy másik oldal nézeteit tükrözi.
A már említett Romsics Ignácon kívül a kötetben Haraszti György, Kovács András, Kövér György tanulmánya kapott helyet, a kronológiát Botos János állította össze.