Budapest;Tarlós István;főpolgármester;

- Orbán rábeszélte Tarlóst az újraindulásra

„Súlyos belső küzdelem után hoztam meg a döntést” – mondta a főpolgármester.

Tarlós Istvánt indítja jövő ősszel a Fidesz főpolgármesternek – jelentette be Orbán Viktor a Tarlóssal közösen tartott sajtótájékoztatóján.

Orbán elmondta, hogy szerdán ismertette a kormány álláspontját Tarlóssal. Közölte, hogy Budapest a budapestiek otthona, de egyúttal a nemzet fővárosa is. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy rengeteg fejlesztési programot indítottak meg.

„Mindannyiunknak az az érdeke, hogy Budapest visszanyerje a régi fényét”– jelentette ki Orbán Viktor.

Azt mondta, a célok eléréséhez nélkülözhetetlen egy erős, magabiztos, közkedvelt főpolgármester, a mai napon pedig felkérte Tarlóst, hogy induljon el ismét a főpolgármesteri tisztségért folyó küzdelemben, valamint teljes támogatásáról biztosította. Hozzátette, hogy Tarlósnak akadtak „szigorú megkötései”. Ezek közül a legfontosabbról már a szerdai kormányülésen döntenek, és létrehozzák a Budapesti Fejlesztési Tanácsot, amelyet Tarlós Istvánnal társelnökségben vezetnek majd. Szavai szerint a meginduló fejlesztések közül több 2030-ig fut majd. Orbán azt mondta, a 3-as metró felújításához szükséges több tízmilliárd forintos összegről is meg tudtak állapodni.

Tarlós „súlyos belső küzdelemről” beszélt

Ezt követően a főpolgármester is bejelentette, hogy elvállalja a jelölést és a 2019-es választáson való részvételt.

„Súlyos belső küzdelem után hoztam meg a döntést”– mondta Tarlós a sajtótájékoztatón, hozzátéve: erősen élt benne a vágy, hogy a saját életét élje.

Kiemelte, hogy szerinte nem voltak botrányai, és a kormánnyal a súrlódások ellenére eddig is volt együttműködésük, aminek látszódnak is az eredményei.

A Budapesti Fejlesztési Tanácsról kérdésre válaszolva elmondta: tag lesz Fürjes Balázs államtitkár, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Bártfai-Mager Andrea állami vagyonért felelős miniszter és Palkovics László innovációs miniszter. A főpolgármesternek vétójoga lesz, és tagok lesznek Tarlós helyettesei, valamint két kerületi polgármester is.

Kitért arra is, hogy konkrét kampányról most még korai beszélni, de csak olyat fog ígérni, ami megvalósítható. Azt mondta, több beszélgetésük is volt Orbánnal, és egy alkalommal készült egy mindkettőjük által aláírt emlékeztető. „Ami abban van, az több mint garancia” – szögezte le.

A Népszava azzal kapcsolatos kérdésére, elképzelhető-e, hogy a Budapesti Fejlesztési Tanács tagjai közül a két kerületi polgármester egyike ellenzéki lesz, azt mondta: van ilyen elképzelése. Arról, hogy mik voltak az Orbán által említett megkötések, a főpolgármester nem mondott bővebb információt.

MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

Mint ismeretes, a főpolgármester sokáig hezitált, lapunknak még augusztus elején is azt mondta, hogy újabb ötéves ciklust valószínűleg nem vállal.

A kormánypárt megint lépéselőnybe került az ellenzékkel szemben. Az MSZP és a Párbeszéd ugyanis hiába dobta be az előválasztás ötletét, hogy megtalálja Tarlós esélyes kihívóját, az ellenzék többi része még gondolkodik vagy csípőből elutasította az ötletet. Nem először vetődik fel ez a terv, Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke már 2006-ban is azt mondta: az előválasztás úgy kell az ellenzéknek, mint egy falat kenyér. Erről itt írtunk bővebben.

Tarlós népszerűbb a FidesznélHa Tarlós István újra indul a főpolgármester-választáson, minden esélye megvan arra, hogy harmadszorra is győzzön – a kormányközeli Nézőpont Intézet legalábbis arra jutott, hogy a budapestiek 45 százaléka szavazna a jelenlegi városvezetőre. A Tarlós-Orbán találkozó napjára időzített, a Magyar Idők számára készült közvélemény-kutatás szerint a főpolgármester a fővárosban jóval (11 százalékponttal) népszerűbb, mint a kormánypárt. Egy ma még nem ismert baloldali jelölt a Nézőpont szerint 30 százalékra számíthatna. A kutatás eredményében meglepő, hogy a fővárosban e szerint a Momentum Mozgalom a legnépszerűbb ellenzéki erő, 10 százalékos támogatottsággal, majd a DK következik (9 százalék) a Jobbik és a Kétfarkú Kutyapárt pedig 8-8 százalékra számíthat. 

A valóságosnál kedvezőbbnek tűnnek a Rétvári Bence által szeptemberben ismertetett adatok.