A38 hajó;öncenzúra;

2018-10-10 20:25:10

Az A38 is lemondott egy rendezvényt, politikai okok derengenek a háttérben

Úgy tűnik, beállt az öncenzúrázók sorába az A38 budapesti kulturális központ: váratlanul lemondtak egy a szabadkőművesekről szóló beszélgetést.

A fővárosban senki nem akarja magára haragítani a kormányt: ezúttal az A38 döntött úgy, hogy inkább töröl egy nem NER-kompatibilis rendezvényt - szúrta ki a Magyar Hang.

A "Van még szabadkőműves?" című rendezvény a szabadkőművesség történetéről és jelenéről szólt volna. Vizsgálta volna, miért kötődik annyi összeesküvés-elmélet a rendhez, és mik voltak valójában a céljaik. Vendég lett volna az MTA Történettudományi Intézet igazgatói megbízottja, Pók Attila, az ELTE BTK oktatója és a Politikatörténeti Intézet kutatója, Csunderlik Péter, valamint egy hús-vér szabadkőműves is, aki olyan történelmi alakokkal osztozik ezen a tagságon, mint Ady Endre, vagy éppen Kossuth Lajos.

- írja a szervező Ökofilmklub-Budapest egy Facebook-bejegyzésben. Ezen túlmenően kommentálni egyelőre nem kívánják a történteket. "Azon dolgozunk, hogy az eredeti időpontban megvalósulhasson az esemény egy kevésbé NER-függő helyszínen" - teszik hozzá, megjegyezve, "hasonló okból" egy másik rendezvénynek, a "Mi fán terem a genderológia?" című vetítésnek is új helyszínt keresnek.

A beszélgetés résztvevője, Csunderlik Péter a Magyar Hangtól tudta meg, hogy lemondták az eseményt. Mint kérdésre elmondta:

Hozzátette, "aki azt hiszi, hogy az ilyen önkéntes és legtöbbször nem is szükséges visszavonulások bárhova is vezetnek, annak Bibó István gondolatait ajánlom a »hamis realizmusról«.

Az A38 egyelőre nem szólalt meg a történtek kapcsán.

Nem ez az első

Korábban a Magyar Tudományos Akadémia székházában tiltottak le két rendezvényt. Az egyik betiltott előadás a "Nők és a férfiak szerepe és sikeressége a számítástechnikában nagy adatok alapján" lett volna, ez a hivatalos indoklás szerint „a társadalmi nemek tematika egyéb vonatkozásai miatt" okozott problémát. A másik tervezett előadás címe "A közösségi média jogi oldala" – itt a betiltás indoklásában mindössze annyi áll, hogy a téma "politikai vonatkozásai miatt" nem lehet megtartani. Majd két másik tudományos előadás blokkot is letiltott az MTA: az egyik a migrációval, a másik a 2018-as parlamenti választásokkal foglalkozott volna.

Az MTA elnöke, Lovász László el is ismerte, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztériummal való tárgyalás miatt történhetett a lemondás. Szerinte ez nem cenzúra, csak "túlzott óvatosság".

"Feszültségek és áthallások" miatt aztán egy Marx-emlékülést is elkaszált az Akadémia.

Lemondta a Szabó Ervin halálának századik évfordulójára szervezett beszélgetést a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) is. A telefonos egyeztetés során még beleegyezhetett az intézmény vezetése, hogy otthont ad az eseménynek. Amikor viszont megtudták, hogy a beszélgetés Csunderlik Péter, Konok Péter és K. Horváth Zsolt részvételével zajlik majd, és szükségszerűen szóba kerül a 2010-es átnevezési ügy, elálltak a beszélgetéstől.