Bioritmus;víz;folyadék;

Illusztráció

- Bubis vagy mentes - Milyen vizet igyunk?

Sokaknak okoz dilemmát: szénsavas vagy inkább mentes víz a jobb. Van, aki a bubisat szereti, másnál pedig csakis a sima jöhet szóba, mert azt olvasta, a szén-dioxiddal dúsított ártalmas.

A szénsavval és a fajtájától függően ásványi anyagokkal dúsított víz üdít, egészséges alternatívája lehet a cukros italoknak. Korábban azonban azt lehetett olvasni, nem tesz jót az egészségnek, például vesekövet okoz, tönkreteszi a fogzománcot, kioldja a kalciumot a csontokból, most azonban egy kutatás mindezt cáfolja.

A szén-dioxid gáz és a víz kémiai reakciójából gyenge sav keletkezik, ami stimulálja a szájban lévő idegreceptorokat. Van, akit irritál az égő, szúró érzés, más azonban kifejezetten szereti. A szénsavas víz pH-értéke 3-4, azaz kissé savas, de ez nem jelenti azt, hogy a szervezetet is savasítaná. (Az ugyanis az elfogyasztott ételtől függetlenül állandó kémhatású.)

A pezsgő víz savtartalma közvetlenül érintkezik a fogzománccal, a tanulmány szerint ez azonban nem árt jobban a fogaknak, mint a víz, és sokkal kevésbé káros, mint a cukros, akár szénsavmentes üdítők – írta a Care2.

Illusztráció

A bubis mellett szól

A vizsgálat eredménye szerint a „bubis” víz segíti a nyelést, ha még hideg is, a kedvező hatások felerősödnek. A jéghideg szénsavas víz a torkot is tisztítja. Fokozza a teltségérzést, segít az egészséges bélműködésben; a székrekedés és más emésztési zavarok tüneteinek enyhítésében. 

A több mint 2500 embernél végzett megfigyeléses vizsgálat eredménye szerint a csontok ásványi anyag tartalmának sűrűségét a kóla csökkentette, de a szénsavas víz nem. Állatkísérletek alapján pedig az derült ki, még javíthatja is a csontok egészségét.

A posztmenopauzás nők körében végzett vizsgálat azt mutatta, hogy a nátriumban gazdag szénsavas víz ivása csökkentette a "rossz" LDL és növelte a „jó” HDL-koleszterinszintet, a gyulladásokat és a vércukorszintet. A kutatás azt is sugallja, hogy a szénsavas víz javíthatja a szív egészségét, bár erre még nincsenek bizonyítékok.

A bubis ellen szól

Az egyik legkomolyabb egészségügyi probléma, amit a szénsavas víz okozhat, a puffadás és a gázképződés, de ez sem jelentkezik mindenkinél, és a kialakulásának esélyét csökkenthetjük, ha nem isszuk túl gyorsan. Előfordul, hogy gyomorégést, a húgyhólyag érzékenységét és sürgető vizelési ingert vált ki. Edzés után viszont jobb nem fogyasztani, mert a teltségérzet miatt kevesebbet tudunk inni, mint amennyire szükség lenne – írja a HáziPatika.

A felbocsátás pontos időpontját egyelőre nem hozták nyilvánosságra.