Facebook;Mark Zuckerberg;

Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója, elnöke és vezérigazgatója.

- Zuckerberget kirúgnák a Facebook-részvényesek

Félrekezelt rengeteg kínos ügyet, ezért a befektetők már nem érzik biztonságban a pénzüket. Valószínűleg mégis maradni fog: ő és bizalmasai birtokolják a szavazati jogok 70 százalékát.

A részvényesek - köztük a vezető befektetők és a privát kézben lévő Trillium Asset Management résztulajdonos cég is azt kérte szerdán, hogy váljon szét a vezérigazgató és az elnök személye, mely két pozíciót jelenleg Zuckerberg egymaga tölti be - írja az Euronews. Véleményük szerint

Zuckerberg vezetése folyamatos kockázatnak teszi ki a befektetőket, ezért nem alkalmas elnöknek.

A Facebook szerintük ugyanis az utóbbi időben "félrekezelt" több ügyet is, így például a Cambridge Analytica, az amerikai elnökválasztás körüli botrányok, vagy épp a Mianmarban, Indiában, Dél-Szudánban a közösségi oldal segítségével terjesztett erőszak esetét.

A legutolsó ügy épp egy héttel ezelőtt látott napvilágot: ekkor 30 millió felhasználó adatait lopták el a társaságtól.

"A Facebook túl nagy szerepet játszik társadalmunkban és gazdaságunkban. Társadalmi és pénzügyi kötelessége is, hogy transzparens legyen. Ezért kérünk több függetlenséget és elszámoltathatóságot az elnökségtől"

- fogalmazott ezzel kapcsolatban Scott M. Stringer részvényes, New York városának számvevője.

Az előterjesztést leghamarabb 2019 májusában tudják megszavazni, de elég valószínűtlen, hogy ez megtörténik, ugyanis a szavazati jogok majdnem 70 százalékát Zuckerberg és bizalmasai birtokolják. Ezt egy másik részvényes úgy jellemezte: diktatúra.

Egy hasonló előterjesztést tavaly már bemutattak. Akkor a részvényesek 51 százaléka szavazta meg a javaslatot, miközben kizárták a 13 végrehajtó, elnökségi tagot.

A "cum-ex" botrány érintettjei az adó visszatérítéssel trükköztek. Németország érintett a legsúlyosabban.