Sokszor azért bírálják a közép- és kelet-európai országokat, mert együttműködnek Oroszországgal az energia területén, holott Nyugat-Európában vannak olyan országok, amelyeknek sokkal szorosabb az együttműködésük Oroszországgal, fogalmazott a Belgrádban szervezett eurázsiai energiabiztonsági fórumon Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter szerint az Európai Bizottság kettős mércét alkalmaz a tagállamokkal szemben az energiapolitika tekintetében, írja portfolio.hu. a
Európa középső, keleti és déli részén szoros együttműködésre van szükség ahhoz, hogy véghez lehessen vinni azokat a projekteket, amelyek a térség energiabiztonságát szolgálják - hangoztatta Szijjártó Péter.
Szijjártó szerint a Gazprom Török Áramlat projektjét sok támadás éri, aminek a képmutatás és a kettős mérce az oka. Felhívta a figyelmet arra, hogy jelenleg a legnagyobb energetikai befektetés folyik Nyugat-Európában, az Északi Áramlat 2 gázvezeték építése. Ezen keresztül Oroszországból Nyugat-Európába jut a gáz, ezzel biztosítva a nyugat-európai országok energiaellátását. Ha az Európai Bizottságnak nincs kifogása a nyugat-európai gázvezeték ellen, akkor miért kifogásolja a kisebb, közép-európai országok által tervezett új gázvezetéket - tette fel a kérdést a külgazdasági és külügyminiszter.
Arról Szijjártó szót sem ejtett, hogy az Európai Unió nem önmagában a beruházásokat kifogásolja, hanem azt, hogy azok egy függőségi viszony folyományai (például amikor Putyi hirtelen bekérette a Kremlbe Orbán Viktort, akkor azt is világossá tette, hogy a paksi bővítés bármi áron megvalósul). És a miniszter arról sem beszélt, hogy mennyibe kerül mindez, mert egy magyarországi projekten egy orosz cég csak nyerni tud - akkor is, ha első pillantásra úgy tűnik, hogy kisebb falattal kell beérnie.