MMA;Fekete György;Nemzet Művésze;

2018-11-06 07:00:00

A kormány kultúrharcosát is a nemzet legmegbecsültebb tagjai közé illesztették

Kiosztották a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) elnöke által adományozott Nemzet Művésze Díjat. Ezúttal a köztestület korábbi vezetője, jelenlegi tiszteletbeli elnöke is bekerült az elismertek körébe.

„Üzenem a Hazának, hogy jutalom volt fiának lenni, bölcsőjében életre ringani, erős karjaiban emberré érni, közös hajlékába szegődni nemzetmegtartó szolgálatra, ünnepre, imába foglalt hálaadásra.” Fenti sorok a tegnap Nemzet Művészének választott volt MMA elnök, belsőépítész Fekete György 85. születésnapján megrendezett életmű-kiállítás katalógusából származnak s, az őt méltató tegnapi laudációba is bekerültek. A Nemzet Művésze Díjat a Magyar Művészeti Akadémia kezdeményezésére – 2013- ban – az Országgyűlés alapította. Ebben az időben az MMA elnöke éppen Fekete György volt, aki 2011-től 2017-ig töltötte be ezt a tisztséget és mivel már nem elnök, most ő maga is megkaphatta ezt a díjat, hiszen megszűnt az összeférhetetlenség.

A laudációban megjegyezték, hogy „jelentős nemzetközi és magyarországi, a sokszínű nemzeti kultúrát hitelesen tolmácsoló kiállítások rendezője: harminc országban százhetven kiállítási terve valósult meg. Nagyméretű plasztikus intarziáit középületek enteriőrjei őrzik. Hozzáteszik: a szigorú belsőépítészeti tevékenységén kívül a kézműves iparművészet területén a famozaik-kollázsaival is kimagaslót alkotott. A díjat odaítélő bizottságban az iparművészeti területet pedig Schrammel Imre képviselte. Szerinte tehát Fekete György belsőépítészként szakmai életművéért megérdemli a Nemzet Művésze díjat. Egyébként Schrammel az MMA tagja. Rajta kívül a bizottságban ült még Kubik Anna (színművész) bizottsági elnök, Aknay János festőművész, Eperjes Károly színművész, Finta József építész, Gyulai Líviusz grafikus, Kiss János balettművész, Medveczky Ádám karmester, Sára Sándor operatőr, Sebő Ferenc előadóművész és Szilágyi István író.

Fekete Györgyön kívül a Nemzet Művésze lett Budai Ilona népdalénekes, Kampis Miklós építész, Kunkovács László fotóművész, Lator László költő, műfordító, Orosz István grafikusművész és Rófusz Ferenc animációs filmrendező.

Valamennyien néhány mondatos beszédben köszönték meg az elismerést, kivétel Lator László, aki a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia alapító tagja, ő annyit mondott csupán, hogy köszöni azoknak, akik rá gondoltak és a sajtó érdeklődését elhárítva elsietett az ünnepségről.

Orosz István a Népszavának elmondta: örül, hogy egy tervező grafikus is megkaphatta ezt az elismerést. Hozzátette: vannak olyan országok, például Lengyelország, ahol a plakátművészet kiemelt műfajnak számít. „A plakát egy provokatív dolog”- fűzte hozzá, megjegyezve, hogy ma már inkább nemzetközi eseményekre készít alkotásokat. Az utóbbi tíz húsz évben pedig az alkalmazott művészettől az autonóm művészet felé fordult és főként önálló kiállításokon szerepelnek a munkái.