Fidesz;kongresszus;EPP;illiberalizmus;

- A néppárt kongresszusán Európa egysége a valódi tét

Az EPP a Fidesszel békülékeny Manfred Webert választhatja meg a pártcsalád vezető jelöltjének. A magyar kormánypárt kizárása valószínűtlen.

“Kezdetben csak a pénzünkre utazott, most Európa egysége a tét!” A bankókötegek mögött elégedetten mosolygó Orbán Viktort ábrázoló mozgó plakát kedden a brüsszeli EU-negyedben hívta fel a figyelmet a választási kampány kezdetére. A teherautóra szerelt posztert az Európa Parlament liberális frakciója készíttette, nem utolsósorban azért, hogy üzenjen az Európai Néppárt (EPP) másnap kezdődő kongresszusának: elég volt a tétlenségből, végre fel kell venni a harcot az Orbán és elvbarátai által képviselt illiberális politika ellen. A küldötteknek kell dönteniük arról, hogy továbbra is megtűrik-e maguk között a Fideszt és elnökét, vagy ajtót mutatnak nekik — fejtegette a mozgó plakát indulása előtt Guy Verhofstadt liberális frakcióvezető. 

A kontinens mérsékelt konzervatív és kereszténydemokrata politikai szervezeteit tömörítő pártcsalád szerdán kezdődő kongresszusa azonban nem készül végső leszámolásra sem Orbán Viktorral, sem a Fidesszel. A magyar tagpárt felfüggesztését vagy kizárását eddig egyetlen tagszervezet sem kezdeményezte, és a vitás kérdések sem szerepelnek a hivatalos napirenden. A kétnapos tanácskozás elsődleges célja, hogy letegye az asztalra az EPP választási programját és megválassza vezető jelöltjét az Európai Bizottság elnöki posztjára. A kongresszuson a Néppárt elnökségi tagjai, tagpártjainak elnökei, állam- és kormányfői, az EU intézmények néppárti vezetői és a nemzeti küldöttségek tagjai vesznek részt.

A pártcsalád egy határozati javaslat elfogadtatásával próbálja leszerelni a belső ellenzéknek számító Fideszt. Mint a Népszava elsőként beszámolt róla, az állásfoglalást kezdeményező EPP Elnökség ebben egyebek mellett hitet tesz a liberális demokrácia értékei mellett, méltatja a civil szervezetek demokráciában betöltött szerepét, elfogadhatatlannak ítéli a többség diktatúrájára épülő igazságszolgáltatást és bírálja az európai uniós intézményeket támadó tagállami kormányokat. Ha Orbán Viktor és párttársai megszavazzák a határozatot, akkor az EPP-nek nem kell megint a Fidesszel küzdenie, és egységet mutatva indulhat harcba az EP-választásokon — vélekedik az európai kereszténydemokrata vezetők többsége.

Ahogyan egy Néppárthoz közel álló forrásunk fogalmazott: jövő májusig biztosan nem kerül sor kenyértörésre a pártcsalád és a magyar tagszervezet között. Már csak azért sem, mert válás esetén az EPP-nek nem lenne magyarországi szervezete, amit nem engedhet meg magának. A kereszténydemokraták attól is tartanak, hogy Orbán Viktor beváltaná fenyegetését, és egy rivális jobboldali politikai csoportot hozna létre a következő Európai Parlamentben. Érdemes arra is emlékeztetni, hogy több tagszervezet is támogatja a Fideszt, köztük a bajor CSU, a francia és a spanyol tagpártok — hallottuk.

Alexander Stubb volt finn kormányfő, aki az Európai Néppárt vezető jelöltjeként szeretne az EP választási kampány élére állni, majd győztesként az Európai Bizottság elnöki székébe ülni, éppen az illiberális politika éles bírálatával igyekszik megkülönböztetni magát vetélytársától, a bajor CSU-hoz tartozó Manfred Weber parlamenti frakcióvezetőtől.

A kongresszus csütörtökön kettejük közül választja meg a vezető jelöltjét, aki azután eséllyel indulhat Jean-Claude Juncker jövő ősszel megüresedő posztjáért. Stubb és Weber eltérő stílusa és fellépése tükrözi programjuk különbözőségét. A finn politikus kívülállóként próbálja “eladni magát”, míg bajor riválisa a politikai elit embere, akit az EPP vezetősége és valamennyi kormányfői tisztséget betöltő politikusa támogat, köztük Orbán Viktor. Manfred Weber a pártcsalád konzervatív szárnyához tartozik, míg Alexander Stubb inkább a liberálishoz. A bajor keresztényszocialista megszavazta a Magyarország elleni 7. cikkelyes eljárást kezdeményező európai parlamenti jelentést, de továbbra sem híve a szakításnak a magyarokkal. Minden megszólalásában a párbeszéd, a hídépítés fontosságát hangsúlyozza, Alexander Stubb viszont inkább ultimátumot adna a magyar kormányfőnek: vagy tartsa be az EU és az EPP értékeit, vagy távozzon a pártcsaládból. A jelek szerint számára is elfogadható lenne a határozati javaslat megszavaztatása.

Szinte mindenki biztosra veszi, hogy a helsinki kongresszus Manfred Webert fogja megválasztani az Európai Néppárt vezető jelöltjének. Pusztán az a kérdés, hogy mekkora aránnyal fog győzni a csütörtöki szavazáson. Alexander Stubb szeretett volna nyílt vitában megmérkőzni ellenfelével, de ebből csak egy félórás pódiumbeszélgetés lesz, amelyet szerda este rendeznek.

A győztes nagy eséllyel indulhat a bizottsági elnöki posztért, mivel az előrejelzések szerint az EPP marad a kontinens legerősebb pártcsaládja és az EP legnagyobb frakciója. Az EU szerződései szerint a tisztség betöltőjének jelölése során figyelembe kell venni a parlamenti választásokon kialakult erőviszonyokat. Az uniós képviselőtestületben ezt sokan úgy értelmezik, hogy a különböző pártok által állított Spitzenkandidatok közül kerülhet ki Juncker utóda. A jelölés jogával felruházott állam- és kormányfők ezt nem néznék jó szemmel, és ugyancsak az uniós jogra hivatkozva maguknak vindikálják a kiválasztás jogát. Sokan épp emiatt vélik úgy, hogy nem Manfred Weber lesz a befutó, ő csak helyet csinál egy másik politikusnak, aki majd győztesen jöhet ki az intézményi alkudozásból.

Helsinki számokban758 szavazati joggal felruházott küldött 29 tagú Fidesz delegáció 5 tagú KDNP delegáció 40 megfigyelő 7 sürgősségi határozati javaslat 2 határozati javaslat 4 politikai dokumentum 
Részletek a kongresszusi dokumentumokból:• “Miközben fontosnak tartjuk, hogy a szakképzett munkaerőt az Unión belülről biztosítsuk a gazdaság számára, szükségünk van a migráció célzott megközelítésére is, figyelembe véve a tagállami hatásköröket.”      • “A demokrácia és a jogállam támogatása az EU-ban és nemzetközi szinten is politikánk sarokköve. A civil szervezetek szűkülő élettere a tekintélyelvű országokban fenyegetést jelenthet szabadságunkra.” • “Növekvő veszélyt jelentenek politikánkra azok a befolyásolási kísérletek, amelyek a politikai korrupcióban, a kíberhadviselésben, az álhírek terjesztésében és a pártok valamint mozgalmak közvetlen vagy közvetett támogatásában testesülnek meg. Ezek legegyértelműbb példáját az Orosz Föderáció nyújtja.”
Timmermans a baloldal jelöltjeAz Európai Szocialisták Pártjában (PES) már eldőlt a párviadal: a holland Frans Timmermans, az Európai Bizottság jelenlegi első alelnöke lesz a baloldal vezető jelöltje az EP-kampányban. Eddigi riválisa, Maroš Šefčovič bizottsági alelnök, meg sem várva a decemberre összehívott kongresszus döntését, önként visszalépett kollégája javára. A szlovák nemzetiségű politikus az egyetlen közép- és kelet-európaiként próbálta megmérettetni magát a bizottsági elnöki posztért folyó küzdelemben. Egy szocialista forrásunk szerint az energiauniót felügyelő Šefčovič időben belátta, hogy nem lenne esélye Timmermans-szal szemben. Szergej Sztanisev, a PES elnöke szerint a holland politikus a demokrácia és a jogállam egyik legfőbb védelmezője Európában, az egyenlőség, a nőjogok, a méltányos bánásmód bajnoka.