Fölzaklatott hetek, sőt immár hónapok óta a francia sajtóvilág. Cikkek tucatjai jelentek meg arról a vezető párizsi napi és hetilapokban, hogy a Szajna partján hódító hadjáratra indult Daniel Kretinsky, a negyvenhárom éves cseh energiacsászár. Tekintélyes részvénytulajdont szerzett a Le Monde birodalomban, ebben a kivételes hatalmú redakcióban.
Csehországban az energiaipar guruja, valamint az egyik legnagyobb médiacég - benne a legnagyobb példányszámú bulvárlap - tulajdonosa, aki már hosszabb ideje jelen van a nemzetközi porondon is. Édesatyja informatikus professzor, édesanyja jogász, a cseh alkotmánybíróság szakértője, és ő maga is e világból indult joghallgatóként. Ugyanakkor már szinte középiskolás korától frankofon elkötelezettségű kulturális értelmiséginek vallja magát. A Le Monde-hoz bizonyos Matthieu Pigasse révén érkezett: az utóbbi 49 százalékos részvénycsomag tulajdonosa a világrangú párizsi napilapnál, Kretinsky az ő pakettjéből vásárolt be nemrégiben. Tulajdonosa lett ugyanakkor a Lagardere csoport korábbi portfóliója egy részének is: megvette az Elle-t és a Télé 7 Jours-t, valamint megszerezte a Marianne című hetilapot.
A felvásárlás a Le Monde Szajna-parti redakciójában érthetően viharra vezetett. A háborút követő lapalapítás óta még a De Gaulle tábornokkal megkötött alkujában az erősen katolikus orientációjú Hubert Beuve-Méry megállapodásba foglalta, hogy a redakció politikai irányvonalának meghatározásába mindig döntő szava lesz a szerkesztők tanácsának, az újságírók közösségének, így igyekeztek megőrizni az újság politikai függetlenségét. Időnként természetesen közbejöttek kisebb súrlódások, amelyek rendszerint elsimultak, és mindig megmaradt a teljes szólásszabadság. Most azonban a szerkesztők tanácsa megrettent, fölébredhet megint a veszély.
Matthieu Pigasse azonban igyekezett lehűteni a kedélyeket: mint az AFP-nek nyilatkozta, legfőbb céljának továbbra is azt tekinti, hogy megőrizze a Le Monde csoport egyensúlyát és függetlenségét, s úgy véli, Daniel Kretinsky ehhez jelentősen hozzá tud járulni.