Csütörtök este a prágai Vencel téren több ezren követelték a miniszterelnök távozását, köztük ismert művészek. A szenátus is távozásra szólította fel Babist. A felsőház indoklása szerint, amíg nem zárul le a vele szembeni eljárás, addig elfogadhatatlan, hogy szerepet vállaljon a kormányzatban.
Babissal szemben már tavaly nyomozás indult amiatt, hogy a gyanú szerint jogtalanul vett fel 50 millió koronás (580 millió forint) támogatást Gólyafészek nevű szabadidőközpontjához. A szociáldemokraták tavasszal is épp ezen botrány miatt mondtak nehezen igent a parlamenti választáson győztes ANO pártnak a kormányzati részvételre. Végül azonban létrejött a kétpárti kabinet, amelyet kívülről támogatnak a kommunisták. Babist egyebek mellett azzal vádolják, hogy szabadidőközpontját azért íratta gyermekei nevére, hogy hozzájusson az uniós pénzhez.
Babis eddig minden vádat tagadott, a héten azonban robbant a bomba. Egyik fia ugyanis azt közölte egy tévéstábbal, 2016-ban azért vitték akarata ellenére a Krím félszigetre, hogy ne tanúskodhasson az apja ellen. Az ifjabb Andrej Babis jelenleg Svájcban él. Apja erre azt állította, fia mentális betegséggel küzd, 2015 óta skizofréniával kezelik, s szó sincs arról, hogy arra kényszerítették volna, távozzék külföldre. A fiú a Seznam TV-nek adott interjúban egyébként többször ismételgette, hogy nem akarja apját bajba sodorni. Ugyanakkor Babis ápolója azt állította nem történt bűncselekmény.
A vallomás alaposan felforgatta a cseh belpolitikát. Babis ellen szombaton ismét tüntetéseket szerveznek. Ennél is kellemetlenebb lehet azonban számára, hogy várhatóan
Már csak azért is, mert a szociáldemokratákkal eleve kisebbségi kormányt alkot. A CSSD vezetője, Jan Hamácek azt közölte, minden elképzelhető a voksoláson. „Komollyá vált a helyzet, s a lehető legalaposabb vizsgálatot kell folytatnunk” – jelentette ki az állami televíziónak, a CT-nek.
Amennyiben megbukna a kabinet, a kormánynak le kell mondania, az új miniszterelnököt azonban Milos Zeman oroszbarát elnök nevezheti ki, ami nem igazán jó hír az Európai Unió számára. Ennél azonban egy még rosszabb opció is szóba jöhet. A bevándorlásellenes, szélsőjobboldali SPD nevű párt közölte, a szociáldemokraták távozása esetén támogatná a kormányt.
Mindezek fényében inkább az a valószínűbb, hogy a CSSD végül nem szavaz Babis távozására. Azért is nagyobb erre az esély, mert egyes felmérések szerint még az sem biztos, hogy egy előrehozott választás esetén a párt átlépi-e az öt százalékos küszöböt. A CVVM ügynökség október végén például éppen öt százalékon mérte, de a Sanep csak 4,9 százalékon.