Szombaton Franciaország több városában megbénult a közlekedés a benzinre kivetett járulékok tervezett emelése miatt. Mindez azt jelzi, hogy Emmanuel Macron külpolitikai, illetve az Európai Unió megújítását célzó elképzelései nem elegendőek ahhoz, hogy saját hazájában növelje népszerűségét. Aggasztó hír számára az is, hogy pártja, a LREM népszerűsége tovább csökkent az Ifop közvélemény-kutató szerint, már csak 19 százalékon áll, s Marine Le Pen pártja, a Nemzeti Gyűlés három százalékkal előzi meg.
A szombati események azonban még negatívabban befolyásolhatják Macron elnökségét. A tüntetéseket egy meglehetősen eltökélt csoport szervezte, összesen 229-en sérültek meg, heten közülük súlyosan – közölte a belügyminisztérium. 117 embert vettek őrizetbe. A megmozduláson összesen 283 ezer ember vett részt országszerte. Több összecsapás akkor tört ki, amikor gépkocsikkal kísérelték meg áttörni a kordonokat.
Egy baleset során egy nő életét vesztette. Mint Christophe Castaner belügyminiszter elmondta, Pont-de-Beauvoisin városában egy nő lányát próbálta meg kórházba szállítani, de pánikba esett, amikor a tüntetők megrohamozták gépkocsiját. A gázpedálra lépett, s elütött egy nőt, aki a helyszínen meghalt. A gépkocsit vezető asszony sokkos állapotba került, a rendőrség őrizetbe vette. A belügyi tárcavezető közölte, nem vitatja a tüntetéshez való jogot, de visszafogottságra és szervezettségre szólította fel a megmozdulások résztvevőit, hogy elkerüljék az ehhez hasonló tragédiákat.
A német határhoz közeli településen, Selestatban is baleset történt, itt azonban senki sem halt meg. A dél-franciaországi Grasse városában a helyi prefektúra közlése szerint egy autós próbálta meg áttörni az utcai kordont, ám elütött egy rendőrt, aki könnyebb sérüléseket szenvedett. A gépkocsi sofőrjét őrizetbe vették. Passyban a rendőrség könnygázt vetett be a tüntetőkkel szemben. Párizsban is sok ezer sárga mellényes tüntető vonult fel, s Macron lemondását követelték.
A Gilets Jaunes nevű tüntetőcsoport célja, hogy megakadályozza az autósokra kivetett adók további emelését. Az elnök tervei között szerepel a benzinre és a dízelre kivetett adóterhek emelése 2019-ben. Egy liter benzin a jobbik fajtából két euróba kerül Franciaországban. A tüntetések azonban általánosságban is érintik a kormány adópolitikáját. Edouard Philippe francia kormányfő szerdán bejelentette, a nagyobb terhek alól mentesülnek a kisebb jövedelmű családok. 5,6 millió háztartásra terjesztik ki az áram- és gázszámlára vonatkozó állami hozzájárulást. Emellett a kisebb jövedelműeket legfeljebb 4000 eurós támogatásban részesítik, hogy csekély károsanyag kibocsátású gépkocsit vásárolhassanak. Ez 1500 euróval több az eddigi hozzájárulásnál.
A kormányzat a tiltakozáshullám ellenére ragaszkodik ahhoz, hogy január 1-től emeljék a nyersanyagokra kivetett adókat. Macron azt szeretné, hogy minél többen vásároljanak elektromos autót, ugyanakkor azt a réteget segítik állami szubvencióval, amelyiknek egyáltalán nincs pénze gépkocsi vásárlására, így a 4000 eurós támogatás sem jelent nagy segítséget.
A „sárgamellényesek” még komoly gondot okozhatnak Macronnak, akinek a megítélése 25 százalék körüli. A csoport támogatása meghaladja a 70 százalékot, ráadásul Macron szavazóinak 53 százaléka is egyetért, vagy legalábbis rokonszenvez velük. A Le Parisien szerint a sárgamellényesek már most győztek. „Az ökológiai okokból való adóemelés kudarcra van ítélve, ha nem veszi figyelembe épp azok helyzetét, akiket érintene” – írta a lap.