műkincslopás;Dorotheum;

- Bevásárlószatyorral loptak ki egy 50 milliós festményt a bécsi aukciósházból

A riasztó működött, a rendőrség gyors volt, de nem eléggé: három ismeretlen sikerrel lopott el egy Renoir-tájképet a bécsi Dorotheum aukciós házból.

Szerda este 160 ezer euróért árverezték volna el Pierre August Renoir egy kései tájképét a bécsi belvárosban található Dorotheumban. A biztonsági kamerák felvétele szerint hétfőn kora este három, sportos kinézetű ismeretlen két nagy bevásárlószatyorral felsétált az aukciós ház második emeletére, a képet kiemelték a keretéből, majd különböző kijáratokon távoztak. A riasztó néma üzemmódban jelzett, ám mire a rendőrség a helyszínre ért, a tetteseknek nyoma veszett – jelentette az APA. Az osztrák hírügynökségnek a Dorotheum részéről szűkszavúan nyilatkoztak: állították, minden szükséges biztonsági intézkedést megtettek, az elmúlt évtizedekben ezért nem történt lopás az aukciós házban.

A festményt egy svájci magántulajdonos bocsátotta volna árverésre. A képről Peter H. Feist német művészettörténész A harmónia álma című, magyarul is megjelent könyvében így ír:„Renoir késői festményének szépsége a színek mámorából fakad: a laza ecsetkezelés, a nyitott, kacskaringós kompozíció úgy tölti be a vásznat, mint egy pillangó illatos hímpora. Provence világos fénye járja át Renoir táját, ahol fantasztikus bőségben virágoznak a színek.”

Tavaly Ausztriában 172 esetben loptak műtárgyat, mintegy 770 ezer euró értékben – írta az osztrák napilap, a Die Presse. A bűncselekményeket jellemzően Bécsben és Alsó-Ausztriában követték el, főként magánházakba törtek be, templomokat fosztogattak. A bűnözők egy része értékes hangszerekre specializálódott. 2014-ben egy bécsi villából összesen 72 festményt raboltak el, amelyből tavaly 67 megkerült. A 2,5 millió euró értékű gyűjteményben Carl Moll, Koloman Moser és Oskar Kokoschka képei is megtalálhatók.

A leghíresebb ausztriai műkincslopás a firenzei ötvösmester, Benvenuto Cellini leghíresebb alkotásához, a Salierához kapcsolódik, amelyet akkor 50 millió euró értékűre becsültek. Az I. Ferenc francia királynak készített sótartót 2003. május 11-én lopták el őrzési helyéről, a bécsi Kunsthistorisches Museumból. Bár 987 nappal később épségben előkerült az alsó-ausztriai Zwettl erdős területéről, a Kunstkammerben csak 2013 márciusában állították ki újra.