CEU;

2018-11-29 19:26:42

Még a csatlakozási feltételeket is megváltoztathatja az EU a CEU-botrány miatt

Elítéli a Közép-európai Egyetem (CEU) ellen indított támadásokat "A tudományos élet szabadságának védelme az EU külső fellépéseiben" címet viselő csütörtökön elfogadott európai parlamenti jelentés. Bár az állásfoglalás harmadik országokra vonatkozik, két módosító indítvány megszavazásával a CEU is bekerült a szövegbe.

A Fidesz EP-képviselői kivétel nélkül nemmel szavaztak az állásfoglalásra. Az elfogadott szöveg szerint már a csatlakozási folyamat során sürgős megoldást kell találni a tudományos élet szabadságának védelmére. Meg kell előzni, hogy a felsőoktatási intézményeket olyan támadások érjék az uniós tagállamokban, mint amilyenek például "a CEU bezárására irányuló kísérletek", amelyek várható következményeként az egyetem Bécsbe költözik. Az EP javasolja, hogy a tudományos élet szabadságának és az intézményi autonómia védelmének megóvását vegyék fel a csatlakozási feltételek közé, épp a magyarországi tapasztalatok miatt.

A plenárist megelőző szakbizottsági szavazás előtt a fideszes Bocskor Andrea alelnök és a jelentés néppárti felelőse elérte, hogy a fenti módosító indítványokat elfogadhatatlannak nyilvánítsák, így azokról ott nem is szavaztak. Csakhogy a szocialisták, a liberálisok és a zöldek a plenáris ülésre ismét beterjesztették a szöveget, ahol többséget kapott a CEU melletti kiállás.

„Amikor egy illiberális vezető ellenséges lépést tesz egy eredendően amerikai intézmény ellen, azt az Egyesült Államoknak nyilvánvalóan jogsértésként kell értékelnie” – olvasható abban a levélben, amelyben hetven amerikai diplomata és tudományos szaktekintély – mint Francis Fukuyama amerikai filozófus, politikai közgazdász vagy Charles Gati magyar származású amerikai politológus professzor – állt ki a CEU mellett. Megírtuk: az egyetemet még november közepén biztosította támogatásáról a több mint hatvan tagú, korábbi vezető amerikai kormányzati tisztségviselőkből, nemzetbiztonsági szakértőkből és tudósokból álló kétpárti Transzatlanti Demokrácia Munkacsoport, amely szerint a CEU működését és akadémiai szabadságát sújtó fenyegetés egyúttal az amerikai-magyar kapcsolatokat is veszélyezteti. Levelüket a 168 Óra szemlézte most részletesebben.

Mint arról sokszor írtunk már, a kormány nem írja alá azt a megállapodást, amely garantálná a CEU további budapesti működését. Az egyetem vezetése december 1-ig tud várni, ha addig nem születik egyezség, Bécsben folytatják képzéseik nagy részét.

Enyedi Zsolt rektorhelyettes a minap úgy nyilatkozott: hamarosan kezdődik az új hallgatók toborzása, nekik már meg kell tudni mondani, Bécsben vagy Budapesten kell beiratkozniuk.