Elkezdték bontani Nagy Imre emlékművét – adta hírül a Klubrádió. Egy hallgatójuk fotója alapján derült ki, hogy egy nyerges vontatóra pakolták az emlékmű elemeit.
A Kiemelt Nemzeti Emlékhely Bizottság korábban előzetes hozzájárulását adta a Vértanúk terének átépítéséhez és ennek részeként a Nemzeti Vértanúk Emlékművének rekonstrukciójához, valamint a Nagy Imre-emlékmű Jászai Mari téren történő felállításához.
Nagy Imre unokája és a Nagy Imre Társaság is tiltakozik az ellen, hogy a Jászai Márai térre helyezzék át Nagy Imre mártír miniszterelnöknek a Vértanúk terén álló szobrát. Közölték, hogy az elképzelés korábban már napvilágot látott, de a szobor egyik kezdeményezője és finanszírozója, a közelmúltban elhunyt Demján Sándor tiltakozására és a közvélemény nyomására levették a napirendről.
A Mérce még elcsípte, ahogyan elszállították a szobor talapzatát adó hidat.
GyertyagyújtásA Demokratikus Koalíció és a Nagy Imre Társaság péntek délután 17 órára gyertyagyújtást szervezett a Vértanúk terére. Beszédet mond majd Jánosi Katalin, Nagy Imre unokája, Mécs Imre és Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke. „Alattomos módon szedték szét és rakták teherautóra ma hajnalban a budapesti Nagy Imre szobrot“ – írták, hozzátéve: „a beszédek után közösen gyertyát gyújtunk a Nagy Imre szobor emlékére”.
„Felhívjuk a figyelmet, hogy a szobrot nem a magyar állam és nem is a főváros, hanem három magánszemély állíttatta, elhelyezését és tájolását egy nagy tekintélyű bizottság határozta meg, áthelyezése nemcsak történelmi, városképi, hanem az eredeti művészeti koncepció szempontjából is elvesztené jelentőségét” – hangsúlyozta korábban a Nagy Imre Társaság.
Jánosi Katalin, Nagy Imre unokája péntek reggel mindössze annyit írt ki a Facebook-oldalára:
„Egyelőre nem tudok megszólalni.”
MSZP: A Fidesz újra átlépett egy határt„Nagy Imre szobrának elvitelével ismét nyilvánvalóvá tette a Fidesz, hogy mit gondol az 56-os eseményekről. Ismét bebizonyította azt, hogy nem a forradalom demokratikus tartalmát, hanem az annak hátterében húzódó horthysta restaurációs kísérletet tartja követendő példának. Minden más területen is politikáját a késő dualizmus korához és a két világháború közötti keresztény-nemzeti kurzushoz igazítja, amely két nemzeti tragédiához, s annak részeként a trianoni békediktátumhoz és az 1947-es párizsi szerződéshez vezetett” – írta közleményében az MSZP. A párt szerint a szobor elvitele is ehhez a politikai irányvonalhoz illeszkedik, hiszen az egykor a szobor helyén álló horthysta emlékművet fogják visszaállítani annak érdekében, hogy a Kossuth térhez hasonlóan ez a terület is visszakapja az 1944-es arculatát. A múlthoz való visszatérést jelzi az is, hogy Orbán Viktor a várba költözik, ahonnan 1945 előtt a magyar államot irányították – tették hozzá.
A párt szerint a Fidesz újra átlépett egy határt. „Világosan látszik az, hogy Orbán politikai karrierje kezdetén liberálisként pusztán ugródeszkának használta Nagy Imrét és demokratikus örökségét” – olvasható a közleményben.