Szíria;kurdok;Donald Trump;

2018-12-29 14:27:44

Kivonulnak az amerikai csapatok Szíriából, legfeljebb a fegyvereik maradhatnak a kurdoknál

A vita már csak a fegyverekről folyik, Trump döntése nyomán az Ankarától joggal tartó kurdok máris Aszaddal léptek szövetségre.

Az Egyesült Államok hadseregének több parancsnoka is azt javasolja, hogy a katonák távozása után is használhassák a terroristák ellen harcoló kurdok az amerikai fegyvereket - írja a Reuters. A hírügynökség három hivatali forrásból is úgy értesült, hogy a Pentagon ezzel a javaslattal készülhet a Fehér Házhoz fordulni. A javaslat tartalma a napokban válik majd véglegessé, sorsáról pedig Donald Trump amerikai elnök dönt majd.

- nyilatkozta egy neve elhallgatását kérő tisztviselő. A javaslat többek közt tankelhárító rakétákra, páncélozott járművekre és aknavetőkre vonatkozna, melyeket az Iszlám Állam (ISIS) elnevezésű terrorszervezetet ellen Észak-Szíriában harcoló - nyugatbarát és szekuláris berendezkedésű, korábban amerikai szövetséges - kurd Népi Védelmi Egységek (YPG) fegyveresei használnak.

Trump karácsony előtt teljesen váratlanul jelentette be: Szíriában legyőzték az ISIS-t, ezért nincs tovább szükség a mintegy kétezer amerikai katona jelenlétére az országban. Nem sokkal ezután a Pentagon közölte, hogy már meg is kezdték a kivonást. Az elnököt saját kormányának tagjai is kérlelték, hogy vonja vissza döntését, melyet - a Reuters szerint - több parancsnok a terroristák megfékezésében rendkívüli szerepet vállaló kurd milícia elárulásaként értékelt.

Az amerikai csapatok kivonása lehetőséget biztosít Ankarának, hogy leszámoljon a kurdokkal: az YPG-t Recep Tayyip Erdogan elnök vezetése úgy tartja számon, mint a török területeken működő Kurdisztáni Munkáspárt szeparatista terrorcsoport egy részét. Ennek megfelelően, idén tavasszal az "Olajág" hadművelet során több száz kurd célpontot bombáztak és jelentős teületről kiszorították az YPG-t. Az amerikai csapatok jelenléte azonban sokszor megakadályozta a nyílt konfliktust, lévén mind Törökország, mind az Egyesült Államok NATO-tag.

 - foglalja össze a kialakult helyzetet az Index.hu. A Szíria csaknem negyedét ellenőrző kurd-arab szövetség, a Szíriai Demokratikus Erők - melynek vezető milíciája az YPG - ugyanis teljes joggal attól tartott, hogy a kivonuló amerikaiak nyomában azonnal megérkeznek a török inváziós erők. A szövetség villámgyorsan életbe is lépett; pénteken a Washingtonnal ellenséges Aszad erői már bevonultak a kurd területekre - melyet az amerikaiak még ki sem ürítettek -, és közös őrjáratozásba kezdtek az YPG-vel.