Tél, sötét és hideg van, az ünnepek már, a tavasz még messzinek látszik; fáradtnak, motiválatlannak érezhetjük magunkat. Ma van a Blue Monday, a kék hétfő, az év leglehangolóbbnak tartott napja. Legalábbis egy brit pszichológus szerint. A Sokszínű Vidék által idézett Dr. Cliff Arnall 2005-ben állapította meg, hogy január harmadik hétfője az időjárás, a karácsonyi kiköltekezés, az újévi fogadalmak csődje, az alacsony motivációs szint, és a "valamit kellene csinálni" gondolat kényszere miatt a rossz közérzet csúcspontja.
Az Index Ma is tanultam valamit blogja szerint a kijelentés azonban nem nevezhető tudományosan megalapozottnak, de a sajtó évről évre ilyenkor pszichológusokat faggat a jelenségről és a lehetséges megelőzéséről, illetve kezeléséről. A legyőzésére 2009-ben, elsősorban életmódbeli tanácsokat tartalmazó kampány is indult az Egyesült Királyságban. Arnall egy idő után közölte, nem erősíteni szerette volna a januári rosszkedvet, hanem éppen ellenkezőleg, a derűlátásra akart buzdítani. 2018-ban be is szállt egy, pozitív gondolkodást hangsúlyozó kampányba. A dolog szépséghibája, hogy ezt egy utazási iroda megbízásából tette. A pszichológus aztán, egy jégkrémgyártó cég megbízásából, azért a legboldogabb napot is meghatározta, szerinte ez június 20-a.
Mivel az még messze van, jobb, ha nem hagyjuk, hogy elhatalmasodjanak rajtunk borús gondolatok, és elrontsák a napunkat; sétáljunk, együnk hangulatfokozó ételeket, például étcsokit, omega-3 zsírsavakban gazdag halat, tojást, igyunk zamatos teát, mozogjunk és nevessünk minél többet.