Bioritmus;egészséges étkezés;északi étrend;

2019-02-02 14:14:00

Az északi étrend legalább olyan egészséges, mint a mediterrán

A legegészségesebbnek tartott mediterrán diéta vetélytársának tartják a skandináv országok gasztronómiai hagyományaira épülő északi étrendet.

mediterrán étrend dicsérete és ajánlása mellett a szakemberek az északi vagy skandináv diétát is egészségesnek, kiegyensúlyozottnak és könnyen követhetőnek tartják. Villámgyors fogyást ugyan nem ígér, de nem kell sem koplalni, sem megvonni magunktól semmit - írta az EgészségKalauz.  

Bár az északi országok: Dánia, Finnország, Svédország, Norvégia és Izland ételei nem annyira elterjedtek, mint az olasz, a spanyol, a francia vagy a görög gasztronómia, de a skandináv ételek legalább olyan változatosak, különlegesek és ízletesek, mint délebbi társaik. A skandinávok rendkívül fontosnak tartják az egyszerű, tápláló, hosszú ideig energiát adó ételeket. A hagyományos alapanyagai a halak, elsősorban a hering, a lazac és a makréla, a húsételek között pedig a disznóhús és olyan különlegességek is megtalálható, mint a rénszarvas. A gabonafélék közül a rozs a legfontosabb, a hagyományos kenyér is ebből készül. 

Az északi étrend alapját a friss, szezonális zöldségek jelentik, főként a gyökérzöldségek, például a cékla, a sárga- és fehérrépa, a paszternák és a burgonya; a keresztesvirágzatúak, mint a káposzta, a karfiol, a brokkoli, a kelbimbó, a karalábé. A gyümölcsök közül a bogyósok kapják a legnagyobb szerepet, főként az áfonya, a málna, az egres, de az alma, a körte és a szilva is fogyasztható. Kerülni kell viszont a magas cukortartalmú, valamint gyorséttermi ételeket, a feldolgozott, adalékanyagokkal teli élelmiszereket, de a nagyon egzotikus, messzi országból származó vagy éppen szezonon kívüli élelmiszereket is. Az alkohol és a minőségi, esetleg otthon készített édességek, sütemények kis mennyiségben is részei lehetnek az étrendnek. 

A mediterrán és az északi étrend közötti legnagyobb különbség az élelmi zsírok megválasztásában van: az előbbinél az olívaolaj dominál, míg az utóbbinál a repceolaj. A vitaminokban, ásványi anyagokban, rostokban, egészséges zsírokban gazdag, cukorban és transzzsírokban szegényebb étrend csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, bizonyos daganattípusok, a krónikus gyulladásos problémák, például az ízületi panaszok kialakulásának esélyét.