Bioritmus;derékfájás;derékfájdalom;lumbágó;

2019-02-04 14:14:00

Lumbágós időszaka bárkinek bármikor lehet

Szinte mindenkit érint a lumbágó, azaz deréktáji fájdalom, amelynek számos ok állhat a hátterében. Megelőzni rendszeres testmozgással, a megfelelő ülő- és alvókörnyezet kialakításával lehet.

A köznyelvben használttal ellentétben a lumbágó nem egy konkrét betegséget, hanem általában a hirtelen fellépő deréktáji fájdalmat jelenti, aminek több kiváltó oka is lehet. Alaposabb orvosi vizsgálat képes megállapítani, hogy izom-, porckorong, csigolya közti kisízület eredetű vagy akár egyéb, speciális kezelést igénylő elváltozás miatt alakul ki. A panasz jellegétől, erősségétől és a kórelőzménytől függően szükség lehet röntgen- vagy MR-vizsgálatra is az okok feltárásához és a megfelelő terápia elindításához. Az orvosi diagnózis alapján derül ki, hogy a kezeléséhez fizikoterápia, gyógytorna vagy akár gyógyszer szedésére van-e szükség – mondta a Népszavának Friedmann Éva gyógytornász. 

A statisztikák alapján lumbágós panasza életében legalább egyszer szinte mindenkinek van. Az azonban változó, hogy kinek mikor jön elő, az életkor előrehaladtával ennek természetesen nagyobb az esélye, leggyakoribb a 30-60 éves korosztálynál. Ülőmunka vagy bizonyos tevékenységek hatására azonban hamarabb, gyakrabban vagy súlyosabban jelentkezhet. Fizikai munka, például nem megfelelő technikával emelgetett nagy súlyok cipelése hajlamosító tényezője.

Mozgással csökkenthető az esélye

Ha rendszeres testmozgással, megfelelően karbantartott törzstartó izomzattal jól használjuk a testünket, az csökkenti az előfordulás valószínűségét, a mozgásszegény, ráadásul ülő életmód pedig növeli. Ilyenkor fontos, hogy legalább az ülőkörnyezetet úgy alakítsuk ki, hogy az ne terhelje fölöslegesen és rosszul a gerincet. Használjunk például deréktámaszt – ajánlotta a szakember. Lényeges a megfelelő fekvőhely is: kényelmes, jó matracon aludjunk, ami nem túl süppedős, de nem is túlságosan kemény. A pihentető alvás ugyanis hozzájárul az izmok, a gerinc megfelelő regenerációjához is.  

Sokféle edzésmódszer közül választhatunk, azonban a törzsizmokkal mindenképpen érdemes külön is foglalkozni. A legjobb lenne mindenkinek egyénre szabottan meghatározni a legmegfelelőbb mozgásformát, figyelembe véve az egyéni igényeket, és hogy a mozgás ne kötelesség, hanem kikapcsolódás legyen. Ajánlható a jóga, a pilates, gerinctorna, a manapság divatos funkcionális edzésmódszerek, természetesen az úszás, de a séta és futás is kimozdítja az izmokat a statikus terhelésből. A hangsúly a rendszerességen van – mondta Friedmann Éva.