Európai Unió;Fehéroroszország;magyar külpolitika;

2019-02-04 19:38:08

A fehérorosz fegyverembargó megvétózásával zsarolhatja az EU-t Magyarország

Folytatódik a diplomáciai ámokfutás: addig nem hajlandó jóváhagyását adni a kormány, amíg egy teljesen másik ügyben nem lép az unió. A háttérben egy orosz atomerőmű sejlik fel.

Elgáncsolná a Fehéroroszország elleni EU-s fegyver-embargót a magyar kormány, értesült a RadioFreeEurope. A fehérorosz rezsimmel szembeni embargót 2011 óta évente hosszabbítja meg az Európai Unió, ám a döntés meghozásához mind a 28 jelenlegi tagország jóváhagyása szükséges. A hosszabbításról február 28-ig kellene meghozni a határozatot, ám a magyar külügy kivár. Korábban azt is Magyarországnak sikerült elérnie, hogy a sportlövészethez használt fegyverek mentesüljenek a tiltás alól.

Budapest ezzel állítólag azt akarja eléri, hogy Brüsszel aláírjon egy évek óta húzódó egyezményt Minszkkel, mely az ország kapcsolatait egyengetné az unióval. A "Belarus Partnership Priorities" nevű egyezmény elfogadását viszont Litvánia hátráltatja egy oroszok által Belorussziában épített atomerőmű miatt. Az ugyanis alig 50 kilométerre készül Vilnius litván fővárostól, és így sérti az atomerőműveket szabályozó, a fukushimai baleset után elfogadott nemzetközi elveket.

A fegyverembargót a nemzetközi jog és az emberi jogok megsértése miatt vetette ki Fehéroroszországra az EU. 2011-es bevezetésével együtt 174 belorusz állampolgárt sújtottak vízummegvonással - köztük az Európa utolsó diktátorának is nevezett elnökkel, Aljakszandr Lukasenkával, aki tárt karokkal várja Orbán Viktort. Zárolták vagyonukat, és több céggel szemben is szankciókat léptettek életbe. 2016 óta már csak négyen szerepelnek a szankciós listán.

A mostani akár annak főpróbája is lehet, hogy meddig képes elmenni Magyarország a Moszkva elleni szankciók akadályozásában, vélekedett a RadioFreeEurope forrása. Az Orbán-kormány ugyanis köztudottan remek viszonyt ápol Putyin Oroszországával, még ha nyíltan nem is lépett még fel érdekében az EU-val szemben. Egy magyar diplomata csak annyit nyilatkozott ezzel kapcsolatban, hogy nem kommentál folyamatban lévő ügyeket. Az homályban maradt, hogy az embargó esetleges megszűnése után mely országoknak vagy vállalatoknak lenne lehetősége fegyvereket eladni Fehéroroszországnak.

Az ügy kedden az EU-nagykövetek elé kerül.

Legutóbb szombaton vétózott meg egy fontos uniós szintű döntést Budapest: az Arab országokkal egyeztetett volna az EU az illegális migrációról, Magyarország viszont nem szavazta meg a közös álláspontot. "Magyarország diplomáciai ámokfutásának lehettünk a tanúi" - fogalmazott ennek kapcsán egy brüsszeli diplomata. A német kormány nagykövete pedig úgy kommentálta az esetet: "emlékezni fogunk erre a napra, amikor a 2020-as évek EU-támogatásait osztjuk szét".