Egyesült Államok;lobbizás;

2019-02-06 15:54:56

Tízmilliókból házal amerikai befektetőknél a magyar kormány

Újabb lobbistával kötött szerződést a kormány, ezúttal 60 ezer dollár értékben. Tavaly egymilliárdnyi közpénz ment el az amerikai kapcsolatok javítására, bármi látványos eredmény nélkül.

A novemberben felfogadott három washingtoni lobbicég mellett december óta egy negyediket is fizet a magyar kormány, így már közel 59 millió forintra emelkedett az az összeg, amelyet pár hónap alatt az amerikai-magyar kapcsolatok kapcsán szór el a kormány - szúrta ki az Átlátszó.

Az újabb lobbicéggel tavaly december 21-én kötött szerződést a washingtoni magyar nagykövetség, ám a dokumentum a Trump-féle kormányzati leállás miatt csak a minap került fel az amerikai igazságügy-minisztérium honlapjára. A megállapodás három hónapra szól, 2018. december 21-től 2019. március 31-ig, értéke pedig 60 000 dollár, azaz körülbelül 16,7 millió forint. A szerződő fél az Interlink Capital Strategies nevet használja, feladata pedig hogy amerikai vállalatokat győzzön meg arról, hogy fektessenek be Magyarországon.

A dokumentumok szerint például a lobbicég magyarországi partnere a Berényi & Társai Ügyvédi Iroda, mely honlapján az “együttműködő ügyvéd kollégák” között feltűnik Ifj. Lomnici Zoltán neve is. Lomnici az Orbán-kormány "civil" szervezetének, a CÖF-nek a szóvivője, kérésre pedig azt nyilatkozza a köztévének, amit hallani akarnak tőle.

Az Átlátszó korábban ismertetett három szerződést, amelyet novemberben kötött a kormány három lobbicéggel. Mindhárom cég 50-50 000 dollárt, nagyjából 14 millió forintot kap körülbelül két és fél hónap munkáért. Az egyiknek a Fehér Házban, a másiknak a Szenátusban, a harmadiknak pedig az amerikai külügyben kell javítania a magyar kormány nem túl rózsás megítélését. A három szerződés értéke együttesen 42 millió forint.

Az eredmények nem feltűnőek, legfeljebb csak azt lehet említeni: Washington elnézte a CEU elűzését. De amerikai külügyi diplomaták továbbra is kritizálták, hogy Orbán nem hajlandó ellenállni az orosz és a kínai nyomulásnak, továbbá akadályozza a NATO és Ukrajna miniszteri szintű tárgyalásait, illetve azt, hogy lassan másfél éve húzódnak a tárgyalások az új védelmi együttműködési megállapodásról a két ország között.